8. října 2013 10:38, aktualizováno  18:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Metrostav v kostce: Blanka, dostavba Temelína a nejnověji i kauza Rath

Metrostav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Metrostav | foto: ČTK

PRAHA Málokterá česká stavební firma se může pochlubit ročními tržbami přes 20 miliard. Podle výroční zprávy se Metrostavu takto daří už pět let po sobě. A přestože pro něj byl rok 2012 podle čistého zisku nejhorší (jen necelá půl miliarda), vyšplahala se průměrná mzda ve firmě s třemi tisíci zaměstnanci na 45 tisíc korun.

Metrostav na sebe v poslední době upozornil hlavně v souvislosti s výstavbou tunelu Blanka v Praze. Média zmínila Metrostav i v souvislosti s razií v Národním hřebčíně v Kladrubech, v níž policie obvinila 13 lidí ze zmanipulování zakázek.

VÍCE K TÉMATU:

Mnohamiliardový obrat Metrostavu pravidelně plní věřejné peníze. Jen za aktivitu kolem Blanky vyinkasuje firma od Prahy necelých 18 miliard. Dalších více než 8,5 miliardy pak doputuje na účet společnosti od dopravního podniku za výstavbu trasy metra A z Dejvic do Motola. Výroční zpráva firmy se také chlubí takřka pětiprocentním podílem na stavebním trhu. Kromě toho vylepšuje hospodaření i na projektech v cizině. Její raziči dělali třeba na traťových tunelech v Helsinkách.

Dostavba elektrárny Temelín

Metrostav má navíc eminetní zájem na tom, aby nepadla pod stůl dostavba jaderné elektrárny v Temelíně. Jako další české firmy už totiž podepsala s americkým Westinghousem smlouvu o "dodávce stavebních prací", což podle ředitele projektu dostavby Temelína Petra Procházky tvoří téměř 30 procent z odhadovaných celkových investic. Pro připomenutí: hovoří se o tom, že Temelín bude zakázka za 200 až 300 miliard.

Jen v roce 2012 dokončila firma na 27 staveb. Mezi jinými: protipovodňová opatření v Lovosicích, rekonstrukce technologických tunelů Národního divadla či Depozitář Národní knihovny v Praze, nemocnici v Kolíně, pavilon akutní medicíny a centrální vstup nemocnice v Karlových Varech, přestavba domova pro seniory v Kladně, plzeňský stadion ve Štruncových sadech, revitalizace náměstí v Čelákovicích nebo přístupové tunely Kalasatama ve finských Helsinkách. Dalších osmatřicet staveb pak v minulém roce firma rozestavěla, případně zahájila.

samMartin Samek
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...