5. června 2018 14:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mexická odveta: Na ocel a potraviny z USA uvalí cla 15 až 25 procent

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto na tiskové konferenci v prezidentském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mexický prezident Enrique Peňa Nieto na tiskové konferenci v prezidentském... | foto: AP/ČTK

MEXIKO Mexiko uvalí cla ve výši 15 až 25 procent na dovoz ocelářských a některých potravinářských produktů ze Spojených států. Oznámilo to v úterý mexické ministerstvo hospodářství. Země tak reaguje na americká cla na dovoz oceli a hliníku.

Ministerstvo seznam nových cel zveřejnilo v oficiálním vládním věstníku. Seznam zahrnuje cla ve výši 15 až 25 procent na ocelářské produkty, cla ve výši 20 procent na vepřové, jablka a brambory a cla ve výši 20 až 25 procent na některé druhy sýrů a burbonu, napsala agentura Reuters.

Spojené státy v březnu zavedly nová cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent. Od začátku tohoto měsíce je uplatňují také vůči Evropské unii, Kanadě a Mexiku, kterým vypršela prozatímní výjimka.

Evropská unie v pátek americká cla napadla u Světové obchodní organizace (WTO). Již dříve představila seznam amerického zboží, které by se mohlo stát terčem odvetných cel. Figurují na něm například džínsy, trička, bourbon, pomerančový džus, kosmetika, motocykly či rekreační plavidla.

ČTK