Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mezi USA a Čínou se vede válka o kuřata

Kuřata - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřata - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PEKING Čína uvalí od pondělí na dovoz kuřat a kuřecích částí ze Spojených států antidumpingová cla v rozmezí 50,3 procenta až 105,4 procenta. Čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že ukončilo vyšetřování dovozu z USA a zjistilo, že kuřata z USA se prodávají pod tržní cenou.

Obě země spolu vedou dlouhou dobu spory kvůli vzájemnému přístupu na trhy a nepoctivé podpoře dovozu. Naposledy tento měsíc USA oznámily konečné rozhodnutí o uvalení vysokých antidumpingových cel v objemu stovek milionů dolarů na dovoz bezešvých ocelových trubek z Číny.

Nová cla se týkají dovozu kuřecích částí i celých kuřat, ale ne živých kuřat nebo hotových produktů s kuřecím masem, jako kuřecí párky. Zahrnují rovněž kuřecí pařáty, které většina Američanů vyhazuje, ale v jižní Číně jsou považovány za delikatesu. Nová cla vstupují v platnost od pondělí a nahrazují dřívější předběžná antidumpingová cla zavedená v únoru. Platit mají pět let.

Podle ministerstva obchodu dovoz kuřecího z USA v první polovině loňského roku stoupl o 6,54 procenta a způsobil domácímu průmyslu ztráty 1,09 miliardy jüanů (tři miliardy Kč). To zhruba odpovídá ztrátám odvětví za celý rok 2008. Na celkovém dovozu kuřecího do Číny se USA podílejí téměř 90 procenty.

Počet obchodních sporů mezi Čínou a USA se zvyšuje, protože vlády obou zemí se kvůli slabé domácí poptávce snaží zvýšit vývoz. Země se navzájem obviňují z ochranářství, které podle nich může zpomalit oživení globální ekonomiky.

Výbor americké Sněmovny reprezentantů tento týden navíc schválil návrh zákona, který by vládě umožnil uvalit vyrovnávací cla na dovoz ze zemí s dlouhodobě a výrazně podhodnoceným kurzem měny. Navrhovaná legislativa je zaměřena hlavně na Čínu. Nemá sice příliš velké šance na přijetí, podle kritiků však dále zvýší napětí mezi USA a Čínou, napsaly agentury AP a Reuters.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Levínské Petrovice , Rodinný Dům
Levínské Petrovice , Rodinný Dům

Lovečkovice - Levínské Petrovice, okres Litoměřice
4 410 000 Kč