Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je letos kvůli koronaviru zrušený. Ztráta přesáhne 50 milionů

Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem... | foto: ČTK

České Budějovice Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem mezinárodní agrosalon Země živitelka na příští rok. Ztráta v tržbách bude přes 50 milionů korun. Původní termín byl letos 27. srpna až 1. září, nový je 26. až 31. srpna 2021. Z dalších letošních akcí, které muselo výstaviště kvůli pandemii zrušit, bude mít ztrátu na tržbách 20 milionů korun. V úterý to řekl předseda představenstva Výstaviště Mojmír Severin.

Agrosalon loni přilákal 123 017 platících návštěvníků, odborníků a hostů, nejvíc od roku 2003, od kdy je výstava šestidenní.

„Klíčový důvod (zrušení) byl, že v následujících měsících nevidíme u pořádání těchto typů akcí pozitivní vývoj. Aby Země živitelka byla ve své kvalitě a velikosti, tak zprávy, které dostáváme, nám v tomhle termínu znemožňují udělat tak velký podnik,“ řekl Severin.

Země živitelka pravidelně hostí přes 550 vystavovatelů ze zhruba 20 zemí. Představuje různé obory: chov hospodářských zvířat, techniku, myslivost, včelařství, rybářství i potravinářství.

Tradiční agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích.
Země živitelka

„Zásadní a nesnadné rozhodnutí o přeložení termínu jsme učinili i s ohledem na minimalizaci potenciálních škod a velkých ekonomických ztrát. Jsme si vědomi, že agrosalon Země živitelka je místem četných jednání pro řadu vystavovatelů, je klíčovou akcí k navazování nových obchodních kontaktů. Přesto je ochrana veřejného zdraví v aktuální době nejvyšší prioritou,“ uvedl Severin v tiskové zprávě ke zrušení 47. ročníku akce.

Rozpočet výstavy, kam denně přijde 30 000 lidí, je v desítkách milionů korun. Ztráta na tržbách z agrosalonu přesáhne 50 milionů korun. Kolem 20 milionů jsou ztráty z dalších letos zrušených akcí. Kvůli koronaviru zrušilo výstaviště květnový veletrh Hobby, na nějž jezdí 40 000 lidí, červnovou výstavu Dobrodružství s technikou, dubnový veletrh cestovního ruchu Travelfest. Na červen 2021 je přeložená akce Indian Riders Fest, na niž se registrovalo téměř 800 motocyklistů a účastníků z 26 zemí. Zrušený je i 48. ročník Rallye Český Krumlov, plánovaný na květen.

„O propouštění vůbec neuvažujeme. Naopak se budeme snažit ten čas využít k přípravě hlavních akcí v dalším roce,“ řekl Severin.

Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních.

Tržby výstaviště, jež zaměstnává asi 40 lidí, klesly v roce 2018 meziročně o 11 procent na 75,4 milionu korun. Z provozního zisku za rok 2017, který byl šest milionů korun, se firma předloni dostala do provozní ztráty 2,9 milionu korun. Zapříčinily ji podle vedení výstaviště náklady spjaté s bouráním pavilonů E a F.

  • Mezinárodní agrosalon Země živitelka se řadí mezi nejvýznamnější zemědělské veletrhy v Evropě. Letos se měl konat již jeho 47. ročník.
  • Loni agrosalon přilákal 123 017 platících návštěvníků, odborníků a hostů. Je to nejvíc od roku 2003, odkdy je výstava šestidenní. Jde o číslo bez dětí do šesti let, které měly vstup zdarma. Těchto dětí bylo loni přibližně 7000. Na výstavě se od představilo 581 vystavovatelů z 19 zemí. Předloni výstavu navštívilo 115 697 lidí.
  • Každoročně se mohou vystavovatelé zúčastnit tradiční soutěže Zlatý klas o nejlepší vystavené exponáty z rostlinné výroby, živočišné výroby, mechanizace, potřeb a služeb zemědělství, potravinářského a zpracovatelského průmyslu, kterou vyhlašuje ministerstvo zemědělství.
  • K výstavě patří řada oborových akcí a také se zde pravidelně konají Národní dožínky, často za účasti prezidenta republiky i předsedy vlády.
  • Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních, celková při Zemi živitelce 15 hektarů.
  • První ročník výstavy Země živitelka se konal v Českých Budějovicách v roce 1973. První zemědělská výstava, nazvaná Zemědělství 1960, se však v místě dnešního areálu výstaviště na levém břehu Vltavy konala již v roce 1960.
  • V době komunistického režimu patřila výstava Země živitelka, která měla propagovat socialistické zemědělství, k populárním akcím, a to nejen kvůli možnosti spatřit moderní zemědělskou techniku a kulturní pořady, ale také kvůli tehdy nedostatkovému zboží, které se dalo na výstavě koupit. Lidi z celé republiky lákala možnost zakoupit dnes zcela běžné potraviny, které v tehdejších obchodech chyběly, jako byly například melouny. K dostání byly i produkty drobných pěstitelů či řemeslníků. V roce 1989, posledním roce komunistické totality, lesoparkovým areálem výstaviště za 16 dnů konání výstavy prošlo přes 750 000 návštěvníků.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...