10. května 2011 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Microsoft kupuje Skype. Zaplatí 143 miliard

Pobočka Microsoftu v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočka Microsoftu v Praze. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

NEW YORK Americký softwarový gigant Microsoft koupí provozovatele bezplatného internetového telefonování Skype za 8,5 miliardy dolarů, tedy v přepočtu přes 143 miliard korun.

Pro Microsoft je to jedna z největších akvizic v jeho šestatřicetileté historii. Podnik dnes uvedl, že za Skype zaplatí v hotovosti.

SKYPE

Skype (logo)Skype vznikl v roce 2003 a o dva roky později jej koupil provozovatel internetové aukční síně eBay za 3,1 milionů dolarů. Ten v roce 2009 prodal většinový podíl ve firmě skupině finančních investorů za zhruba dvě miliardy dolarů a sám si nechal třetinu akcií.

Spolupráci se Skypem nebo jeho převzetí zvažovali v poslední době podle médií také internetoví giganti Facebook a Google. Skype plánoval na letošní rok primární nabídku akcií, s jejíž pomocí by získal kolem miliardy dolarů.

Microsoft získává komunikační nástroj v době, kdy se snaží o větší rozmach na internetu a roste i jeho pozice na trhu s chytrými mobily. Skype má celosvětově zhruba 663 milionů uživatelů, kteří loni podle dokumentů pro regulátora provolali přes Skype na hovorech včetně videopřenosů 207 miliard minut.

Většina lidí ale využívá Skype k bezplatným hovorům. Podnik, který v roce 2003 založili Niklas Zennstrom a Janus Friis, má proto potíže vytvořit zisk. Na straně prodávajících jsou internetová aukční síň eBay a privátní investiční společnosti Silver Lake a Andreessen Horowitz, napsala agentura AP.

Čtěte také

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!