18. října 2009 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Microsoft táhne do boje. Zastaví Windows 7 expanzi Apple?

Windows 7 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Windows 7 | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO/NEW YORK Počítače Macintosh od americké firmy Apple si v posledních letech stabilně zvyšovaly podíl na trhu. V následujících týdnech ale projde pozice Apple testem; v příštím týdnu přijde na trh nová verze operačního systému Windows od Microsoftu. Podle analytiků by ale Windows 7 neměly pozici Apple v dlouhodobém výhledu ohrozit.

Někteří analytici varují, že Windows 7, jejichž testovací verze si získala silný ohlas, můžou zpomalit postup Apple na trhu a budou tlačit ceny jejích produktů dolů, zejména ve Spojených státech.

Jiní navíc míní, že marketingový rozruch kolem Windows 7 pomůže zvýšit prodej všech počítačů a že tak přiláká zákazníky i do prodejen s počítači Macintosh. "Příběh Apple je atypický, specifický a v reálu nezávisí na dění kolem," uvedl analytik Broadpoint Amtech Brian Marshall. Připomněl, že podle průzkumů trhu byly nové produkty od Microsoftu v posledních letech i katalyzátorem prodeje Macintoshů.

Windows 7 by měly smazat špatný dojem , který zanechala předchozí verze Vista. Na trh šla začátkem roku 2007 a provázely ji potíže i nepříznivé recenze. Pro Apple to byla příležitost, které využila.

Pokud ale budou nová Windows pracovat tak, jak se očekává, Apple již ve své prodejní strategii zřejmě nebude moci sázet na neohrabanost svého rivala, dodávají hlasy z odvětví. K novým Windows se ale Apple vyjádřila jen s malými obavami.

Apple: Windows 7 budou stále jen Windows

"Noví uživatelé Maků nám stále říkají, že už jsou unaveni všemi těmi problémy kolem Windows a že chtějí snadné užívání, stabilitu a zabezpečení jako Mac," reagoval mluvčí Apple Bill Evans. "Kolem a kolem, Windows 7 jsou stále jen Windows," shrnul.

Analytik Rob Enderle z Enderle Group také uvedl, že by Windows 7 nakonec mohly zvyšovat prodej i Macintoshů. Varoval ale, že Windows 7 je dobrý software a že by se tím mohlo zvyšování tržního podílu Apple ztížit.

Apple ve světovém prodeji počítačů není v první pětce největších firem, ale ve Spojených státech má čtvrtou pozici, uvádí průzkumy společnosti Gartner.

Její podíl v USA vzrostl na 8,7 procenta, když byl na 4,6 procenta ještě před třemi lety.

ČTK, Lidovky.cz