30. října 2019 17:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nové IT systémy Pentagonu budou stát víc než dostavba Dukovan. Tendr vyhrál Microsoft

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Flickr.com

WASHINGTON/PRAHA Společnost Microsoft vysoutěžila s americkým ministerstvem obrany lukrativní kontrakt na deset miliard dolarů (asi 230 miliard korun). Společnost má pro Pentagon zajistit vybudování cloudových služeb.

Podle serveru Politico byla tato zakázka Microsoftu v pátek přiklepnuta, přestože americký prezident Donald Trump a některé členové Kongresu upozorňovali, že je soutěž „ušitá“ ve prospěch konkurenčního Amazonu.

Microsoft získal desetiletý kontrakt na takzvaný systém s označením JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure – Společná podniková obranná infrastruktura). IT gigant má ministerstvu nahradit zastarávající počítače, nabídnout centralizované uložiště dat a vybudovat systém výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci. Armáda si od toho slibuje lepší využívání a sdílení dat při bojích přímo v terénu.

Hodnota kontraktu (asi 230 miliard), který IT společnost získala, by například bez problémů pokryla dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Trump už v červenci oznámil, že zvažuje do výběrového procesu zasáhnout z důvodu stížností jeho účastníků - včetně Microsoftu a firem IBM a Oracle. Dodejme, že se prezident zároveň dvakrát nemusí s nejbohatším mužem planety a zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem. Trump ho dlouhodobě obviňuje z toho, že na něj prostředníctvím svého listu Washington Post podniká mediální útoky.

Po oznámení vítězství Microsoftu největší internetový obchod světa zatím neoznámil, zda bude proti rozhodnutí podávat rozpor.

vlkVojtěch Wolf
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....