Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Milé startupy, přestěhujte se k nám‘. Berlín si brousí zuby na firmy z Londýna

Hackeři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hackeři - ilustrační foto. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

BERLÍN/LONDÝN Dosud byl Londýn považován za Mekku, kam se hrnou technologické a finanční mozky z celého světa. To by se mohlo po brexitu změnit. O roli Londýna teď aktivně projevuje zájem několik světových metropolí, nejvíce pak Berlín.

Po 23. červnu, kdy se Britové v referendu rozhodli opustit Evropskou unii, zavládla mezi nadějnými fintech startupy (zkratka pro firmy podnikající zároveň ve financích a technologiích) nejistota ohledně budoucnosti.

Právě členství Británie v EU jim na jedné straně přinášelo snadný přístup na společný evropský trh ať už, co se týče odbytu, tak i možnosti zde lovit kreativní zaměstnance. Zároveň je lákaly podmínky, které zde k zakládání firem položila vláda, včetně existence rozvinutého kapitálového trhu.

Zájem mají desítky firem

Teď se na toto místo derou jiní zájemci. Zlákat firmy k přestěhování adresy se teď snaží zejména Berlín. V ulicích hlavního města Velké Británie je tak v posledních dnech možné potkat dodávku, která na korbě vozí velký banner s nápisem „Milé startupy, zachovejte klid a přestěhujete se do Berlína“. Za nápadem stojí němečtí liberálové ze Svobodné demokratické strany (FDP).

Berlínská senátorka pro hospodářství Cornelie Yzerová tvrdí, že její kancelář obdržela tucty e-mailů od firem sídlících v Londýně, které zvažují stěhování do německé metropole. „Berlín využije příležitosti, kterou jí brexit nabídl,“ uvedla německá politička pro prestižní list Financial Times. „Tyto společnosti musí být v srdci Evropy, a jaké je lepší místo než hlavní město nejsilnější evropské ekonomiky,“ dodala.

Jednou z firem, která úvahy o stěhování potvrdila, je například společnost TransferWire, která umožňuje svým klientům levněji převádět peníze mezi zeměmi. TransferWire má v Londýně asi sto ze svých 600 zaměstnanců. Podle spoluzakladatele společnosti Taaveta Hinrikuse ale projevily zájem o stěhování i další země, jako například Švýcarsko a Irsko.

Že si začínající firmy na pomezí financí a technologií uvědomují nevýhody odchodu Británie z EU, potvrzují průzkumy, které se uskutečnily ještě před hlasováním. Až dvě třetiny lidí z fintech sektoru upozorňovaly na to, že rozhodnutí odejít jim uškodí kvůli ztrátě financování z EU.

„Londýn brexitem spáchal – jakožto přední fintech centrum – sebevraždu,“ uvedl například na svém twitterovém účtu Jochen Siegert, provozní ředitel frankfurtské společnosti Traxpay.

A proč by měla Londýn nahradit právě německá metropole? Berlín je už dnes považován za jedno z center začínajících firem. V mnohých ohledech je například levnější než Londýn a už teď zdesídlí řada úspěšných fintech společností. Je jí například investor do internetových projektů Rocket Internetčijedna z nejpoužívanějších aplikací pro poslech hudby SoundCloud.

Zájem má i Tel Aviv či Šanghaj

Zájem o inspirativní firmy však nemají jen evropská centra. Snadná dostupnost kapitálu a podmínky pro rozjezd fintech firem nabízí i Tel Aviv či Šanghaj.

Nicméně přebrat Londýnu jeho postavení nebude snadné. Britská vláda sektoru dlouhodobě aktivně pomáhá. V dubnu například představila program, který firmám pomáhá s právními a účetními záležitostmi. Přijít o tyto firmy by Británii vyšlo celkem draho. Podle studie EY generuje tento sektor obrat kolem 20 miliard liber ročně.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...