15. července 2016 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Milé startupy, přestěhujte se k nám‘. Berlín si brousí zuby na firmy z Londýna

Hackeři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hackeři - ilustrační foto. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

BERLÍN/LONDÝN Dosud byl Londýn považován za Mekku, kam se hrnou technologické a finanční mozky z celého světa. To by se mohlo po brexitu změnit. O roli Londýna teď aktivně projevuje zájem několik světových metropolí, nejvíce pak Berlín.

Po 23. červnu, kdy se Britové v referendu rozhodli opustit Evropskou unii, zavládla mezi nadějnými fintech startupy (zkratka pro firmy podnikající zároveň ve financích a technologiích) nejistota ohledně budoucnosti.

Právě členství Británie v EU jim na jedné straně přinášelo snadný přístup na společný evropský trh ať už, co se týče odbytu, tak i možnosti zde lovit kreativní zaměstnance. Zároveň je lákaly podmínky, které zde k zakládání firem položila vláda, včetně existence rozvinutého kapitálového trhu.

Zájem mají desítky firem

Teď se na toto místo derou jiní zájemci. Zlákat firmy k přestěhování adresy se teď snaží zejména Berlín. V ulicích hlavního města Velké Británie je tak v posledních dnech možné potkat dodávku, která na korbě vozí velký banner s nápisem „Milé startupy, zachovejte klid a přestěhujete se do Berlína“. Za nápadem stojí němečtí liberálové ze Svobodné demokratické strany (FDP).

Berlínská senátorka pro hospodářství Cornelie Yzerová tvrdí, že její kancelář obdržela tucty e-mailů od firem sídlících v Londýně, které zvažují stěhování do německé metropole. „Berlín využije příležitosti, kterou jí brexit nabídl,“ uvedla německá politička pro prestižní list Financial Times. „Tyto společnosti musí být v srdci Evropy, a jaké je lepší místo než hlavní město nejsilnější evropské ekonomiky,“ dodala.

Jednou z firem, která úvahy o stěhování potvrdila, je například společnost TransferWire, která umožňuje svým klientům levněji převádět peníze mezi zeměmi. TransferWire má v Londýně asi sto ze svých 600 zaměstnanců. Podle spoluzakladatele společnosti Taaveta Hinrikuse ale projevily zájem o stěhování i další země, jako například Švýcarsko a Irsko.

Že si začínající firmy na pomezí financí a technologií uvědomují nevýhody odchodu Británie z EU, potvrzují průzkumy, které se uskutečnily ještě před hlasováním. Až dvě třetiny lidí z fintech sektoru upozorňovaly na to, že rozhodnutí odejít jim uškodí kvůli ztrátě financování z EU.

„Londýn brexitem spáchal – jakožto přední fintech centrum – sebevraždu,“ uvedl například na svém twitterovém účtu Jochen Siegert, provozní ředitel frankfurtské společnosti Traxpay.

A proč by měla Londýn nahradit právě německá metropole? Berlín je už dnes považován za jedno z center začínajících firem. V mnohých ohledech je například levnější než Londýn a už teď zdesídlí řada úspěšných fintech společností. Je jí například investor do internetových projektů Rocket Internetčijedna z nejpoužívanějších aplikací pro poslech hudby SoundCloud.

Zájem má i Tel Aviv či Šanghaj

Zájem o inspirativní firmy však nemají jen evropská centra. Snadná dostupnost kapitálu a podmínky pro rozjezd fintech firem nabízí i Tel Aviv či Šanghaj.

Nicméně přebrat Londýnu jeho postavení nebude snadné. Britská vláda sektoru dlouhodobě aktivně pomáhá. V dubnu například představila program, který firmám pomáhá s právními a účetními záležitostmi. Přijít o tyto firmy by Británii vyšlo celkem draho. Podle studie EY generuje tento sektor obrat kolem 20 miliard liber ročně.

vlkVojtěch Wolf