11. června 2012 12:51, aktualizováno  14:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardy eur Španělsko před katastrofou nezachrání, tvrdí analytici

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

BRUSEL/MADRID Eurozóna o víkendu slíbila Španělsku na rekapitalizaci tamních bank až 100 miliard eur (zhruba 2,5 bilionu Kč). Část analytiků si ale myslí, že to nebude stačit. Je podle nich možné, že nakonec bude potřeba dát dohromady peníze na záchranu celého Španělska.

Tentokrát by ale šlo o mnohem větší částku a je otázkou, zda by si to eurozóna mohla vůbec dovolit.

ČTĚTE TAKÉ

"Teď je třeba říct, že Španělsko v určité chvíli pravděpodobně zcela ztratí přístup na dluhopisové trhy," myslí si londýnský analytik švýcarské banky UBS Justin Knight, jehož cituje ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). "Žádostí o pomoc nám jasně ukázali, že přístup na trhy mají už teď omezený," dodal.

Podobný názor má více analytiků, podle nichž má Španělsko před sebou těžké období, kdy bude muset přesvědčit kapitálové trhy, že je pořád ještě věrohodným dlužníkem. Pro Evropu to bude naprosto zásadní moment, protože záchrana čtvrté členské země eurozóny může mít potenciálně katastrofální následky.

Malé Řecko byl velký problém, co bude s obřím Španělskem?

Eurozóna prozatím zachraňovala tři členské země z celkových 17, které ji tvoří. Vždy ale šlo o malé ekonomiky, například ta řecká se na hrubém domácím produktu eurozóny podílí sotva z 2,5 procenta. Když si eurozóna dlouho nedokázala poradit s tak malým problémem, jakým je Řecko, jak by to mohlo vypadat, až bude pomoc potřebovat mnohem větší Španělsko, pokládá si otázku část ekonomů.

Madrid se žádosti o finanční pomoc pro své banky dlouho vyhýbal, podle zasvěcených kvůli své hrdosti. Přesvědčila jej zřejmě až sobotní telekonference ministrů financí eurozóny, která byla podle zdrojů agentury Reuters velmi vzrušená.

Španělský premiér Mariano Rajoy se v neděli snažil pomoc vykreslit jako velké vítězství. Hospodářské reformy, které jeho země uplatňuje v posledních pěti měsících, podle něj zabránily nejhoršímu, takže Španělsko nemusí žádat o kompletní záchranu, jako to v minulých dvou letech učinilo Řecko, Irsko a Portugalsko. Rajoyův způsob vysvětlení ale přesvědčil sotva koho.

Jen eurozóna, bez MMF

"Podle zprávy společnosti McKinsey Global Institute činilo celkové zadlužení Španělska v polovině roku 2011 asi 363 procent hrubého domácího produktu. Vzhledem k předpokládanému propadu ekonomiky nelze jejich krizi vyřešit kombinací úsporných opatření a likvidní podporou. Eurozóna musí připustit, že bude nutná určitá forma odpisu dluhu, nebo státní bankrot," myslí si komentátor listu Financial Times Wolfgang Münchau.

Na rozdíl od Řecka, Irska a Portugalska bude Španělsko čerpat pomoc jen od členských zemí eurozóny. Madrid tak obhájil požadavek, aby se do pomoci nezapojoval Mezinárodní měnový fond. Ten bude mít ryze monitorovací úlohu, společně s eurozónou a Evropskou centrální bankou.

Lidovky.cz, ČTK

Pronájem - byt č. 9
Pronájem - byt č. 9

Na Poříčí, Liberec - Liberec II-Nové Město
14 000 Kč