31. ledna 2013 8:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardář Babiš se chce stáhnout z vedení Agrofertu

Podnikatel a šéf hnutí ANO 2011 Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel a šéf hnutí ANO 2011 Andrej Babiš | foto: Jindřich Mynařík, Jana Machalická,  Lidové noviny

PRAHA Majitel zemědělsko-chemického impéria Agrofert Andrej Babiš se chce do dvou let stáhnout z aktivního vedení firmy. V rámci nového modelu řízení skupiny Agrofert chystá více zainteresovat manažery.

Připouští i další kroky, které v minulosti odmítal, například uvést část akcií firmy na burzu. Řekl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

ČTĚTE TAKÉ:

"V následujících dvou letech bych se rád dostal k tomu, že budu pracovat méně než teď. Proto chci vymyslet nějaký model fungování firmy v budoucnu," řekl Babiš. Uvažuje proto o možnosti přepustit klíčovým manažerům podíl ve společnosti a případně uvedení části firmy na burzu.

"Pravda je, že jsem vstup na burzu v minulosti vždy vylučoval, ale dnes to vyloučit nemohu. Musím si vše ještě vyhodnotit, ale i tato cesta je jednou z úvah," řekl deníku.

Loni skupině Agrofert vzrostly nekonsolidované tržby o 15 procent na rekordních 202 miliard korun. Nekonsolidovaný zisk před zdaněním klesl z předloňských 9,1 miliardy na 7,6 miliardy Kč.

Síť obchodů už Babič neplánuje

Letošní rok Babiš příliš optimisticky nevidí. Chce se zaměřit především na investice dovnitř firmy, hlavně do potravinářství, do výrobků v rámci skupiny. Vybudování vlastní sítě obchodů už ale neplánuje. Dodal, že zvažuje stavbu nové továrny na výrobu čpavku na Slovensku až 300 milionů eur (asi 7,7 mld Kč).

Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru a dvojkou chemického průmyslu. Se svými 28.000 zaměstnanci patří k největším zaměstnavatelům. Babiš bývá označován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších podnikatelů v Česku, loni jej americký časopis Forbes zařadil na 913. místo světových miliardářů s odhadovaným majetkem 1,4 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard Kč). Babiš předloni založil hnutí ANO 2011, se kterým se chce zúčastnit řádných parlamentních voleb v roce 2014.

Lidovky.cz, ČTK