12. srpna 2013 13:50, aktualizováno  14:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardář Šmejc získal podíl v řeckém sázkovém monopolu

Jiří Šmejc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šmejc. | foto: MAFRA: Michal Růžička

ATÉNY Řecko dokončilo prodej podílu 33 procent ve státním sázkovém monopolu OPAP česko-řecké investiční skupině Emma Delta, ve které působí český investor Jiří Šmejc. Řecko z prodeje získá 652 milionů eur (16,9 miliardy korun).

Prodej třetiny OPAP byl prvním případem privatizace, kterou po Řecku požaduje v rámci dohody o finanční pomoci Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Atény oznámily vítěze privatizace již v květnu, avšak prodej se zadrhl kvůli sporům o poplatky, které má OPAP platit svým partnerům za technologické a tiskové služby.

OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě s akciemi na burze s obratem kolem čtyř miliard eur. Firma má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030.

Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů. OPAP nemá žádné dluhy a je nejziskovější firmou v Řecku. Výhled firmy však částečně zastiňuje prudké zvýšení daní a rozhodnutí odvolacího soudu, který se postavil proti monopolu firmy na sportovní sázení.

Skupinu Emma Delta vede český investor Jiří Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Ten je synem rejdaře a jednoho z nejbohatších Řeků Dimitrise Melisanidise. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!