3. června 2012 19:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardář Soros: Na řešení má EU tři měsíce, jinak padne

Finančník George Soros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finančník George Soros. | foto: Reuters

TRENTO Krize eura by mohla zničit celou Evropskou unii a uvrhnout region do ztracené dekády, podobně jako se to stalo Latinské Americe v 80. letech minulého století. Uvedl to o víkendu na hospodářské konferenci v italském Trentu americký miliardář George Soros.

Současnou krizi v eurozóně Soros považuje za dluhovou úzce spojenou s bankovní krizí a na její vyřešení již podle něj zbývají jen tři měsíce. Vedoucí úlohu v řešení dluhové krize by podle Sorose mělo převzít Německo a jeho centrální banka. Má však obavy, že se Německu nepodaří včas zareagovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Červnové volby v Řecku by měly skončit vytvořením vlády, která bude ochotná se zavázat k plnění současných podmínek pomoci, avšak zjistí, že je není možné splnit, domnívá se Soros. Řecká krize pak dosáhne svého vrcholu na podzim.

"Do té doby bude také německá ekonomika oslabovat, takže pro kancléřku (Angelu) Merkelovou bude ještě těžší než dnes přesvědčit německou veřejnost, aby přijala další odpovědnost za Evropu," prohlásil.

Soros vyzval k vytvoření evropského systému pojištění vkladů, k přímému napojení bank na záchranný fond eurozóny a ke společnému úřadu pro dohled a regulaci finančního trhu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Doporučuje rovněž přijmout opatření, která by snížila náklady na úvěry těžce zadlužených zemí a varuje, že pokud se tak nestane, podpora reforem v Itálii opadne a pro vládu bude těžké je prosadit. "Jsou různé cesty, jak toho (poklesu nákladů na úvěry) dosáhnout, ale všechny potřebují aktivní podporu Bundesbanky a německé vlády," citovala Sorose agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!