11. června 2012 15:34, aktualizováno  16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardář Tykač je znovu obviněn z vytunelování CS Fondů

Pavel Tykač | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Tykač |

PRAHA Vrchní státní zastupitelství podalo návrh na obnovu trestního řízení ve věci tunelování CS Fondů. Lidovým novinám to potvrdila mluvčí Irena Válová. Mezi čtyřmi obviněnými je i miliardář Pavel Tykač, spolumajitel firmy Czech Coal, která je největším obchodníkem s hnědým uhlím v Česku.

"Státní zástupce podává předmětný návrh proto, jelikož je zjevné, že jsou zde nové skutečnosti a důkazy, státnímu zástupci dříve neznámé, které by mohly samy o sobě či ve spojení se skutečnostmi a důkazy známými již dříve vést k závěru, že důvody k takovému rozhodnutí tu nebyly na místě, a že je na místě podat proti obviněným obžalobu," uvedla Válová.

ČTĚTE TAKÉ:

Pavel Tykač, spolu s Janem Dienstlem, Josefem Novosvětským a Emilem Floriánem byl z tohoto činu obviněn již v roce 2006, ovšem 5. listopadu 2007 tehdejší státní zástupce František Fíla trestní stíhání celé čtveřice zastavil. Pavel Tykač byl z tohoto činu obviněn již v roce 2006, ovšem o dva roky později státní zástupce František Fíla jeho trestní stíhání zastavil.

Současný státní zástupce Marek Solar stíhání Tykače obnovil poté, co se na začátku tohoto roku objevili tři noví svědci, vypovídající o Tykačově podílu na tunelování.Bývalý šéf firmy Iceberg František Chobot, nyní s příjmením Bušek, Klaus Peter Schimmelpfennig a Carl Joachim Gerlach uvedli, že se podíleli na vykradení CS Fondů spolu s Pavlem Tykačem. Své výpovědi ale nepodložili žádným i důkazy. K výpovědím se odhodlali poté, kdy byla jejich trestná činnost promlčena.

Promlčecí doba je deset let od spáchání trestného činu. Pokud jsou podezřelí obviněni a během soudního procesu je jejich trestní stíhání zastaveno, jako se tomu stalo u Pavla Tykače, Jana Dienstla, Josefa Novosvětského a Emila Floriána, platí pro ně pětiletá promlčecí doba. Počítá se od okamžiku, kdy bylo jejich trestní stíhání zastaveno, tedy od února 2008.

Pro Pavla Tykače a tři další obviněné by byla kauza CS Fondů promlčena v únoru 2013. Státní zástupce Marek Solar tedy obnovil stíhání v řádné lhůtě, téměř rok před termínem promlčení.

Kariéra Pavla Tykače.

Kariéra Pavla Tykače.

Tykač obvinění odmítá, uvedl pro Lidové noviny jeho mediální zástupce Jan Chudomel. "Výpovědi těchto svědků jsou od samého základu vylhané, kromě toho, že zcela jasně přiznali, že vytunelování peněz z CS Fondů provedli oni. Jinak jde o vydírací akci Chobota a skupiny mezinárodních podvodníků.

Pavel Tykač se k otázce své viny vyjádřil již několikrát a zcela jednoznačně: ničeho nezákonného se nedopustil," uvedl Chudomel. K vytunelování došlo v březnu 1997, kdy z účtů CS Fondů u Plzeňské banky se přes několik firem do zahraničí vyvedlo 71 milionů marek, v přepočtu 1,23 miliardy korun.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.