Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
23. května 2016 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardáři cítí kořist, krouží kolem OKD. Nabízejí půjčku

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Nabízíme peníze pro OKD, vzkazují vládě společnosti Metalimex a Carbounion Bohemia, za nimiž stojí miliardáři Petr Paukner a Petr Otava. Píší to v dopise, který zaslali vládě minulý týden, konkrétně na ministerstvo průmyslu a obchodu. Připraveny prý mají až dvě miliardy korun. Má to ale háček. Chtějí záruky státu v podobě zapojení státního podniku Diamo.

Konkrétně navrhují, aby Diamo odebíralo od OKD každý měsíc veškerou produkci uhlí, které by pak za tržní cenu přeprodalo právě Metalimexu a Carbounionu. Ty by jej pak prodali koncovým odběratelům.

“V OKD se nic nezměnilo. Nemůžeme jí půjčit přímo,” říká miliardář Petr Paukner. Ve vládě zatím ohledně návrhu mnoho nadšení nepanuje. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) byl koncem týdne v Bělorusku a vzkázal, že si zatím neudělal názor. Vyloženě proti zapojení Diama je ministerstvo financí. Ministři budou o vzkazu dvou miliardářů jednat již dnes.

OKD peníze nutně potřebuje. Společnosti dochází hotovost a hrozí přerušení těžby a následné propouštění. Již minulý týden vedení firmy oslovilo podnikatele a banky s žádostí o provozní úvěr. Do krachující společnosti se ale takřka nikomu investovat nechce.