18. května 2009 8:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardáři Passerovi hrozí exekuce

Radim Passer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Passer | foto: ČTK

PRAHA Staré spory mezi tuzemskými velkopodnikateli mohou v příštích dnech vyústit v exekuci části majetku přední developerské firmy Passerinvest Group. Na jedné straně sporu, který v tuzemském top byznysu nemá obdoby, je majitel a miliardář Passerinvestu Radim Passer. Na straně druhé jsou lidé kolem majitele strojírenského kolosu ČKD Group rovněž miliardáře Petra Speychala.

Píše o tom MF Dnes. Důvodem, proč má k exekuci dojít, je podle deníku sedm let starý dluh ve výši tří milionů korun, respektive i s úroky necelé čtyři miliony.

Pohledávku držel až donedávna Roman Tyc, který spolupracoval dříve s Passerem i se Speychalem. Nyní je jejím majitelem společnost Gama Delta, jejímž spoluvlastníkem je Štěpán Sádecký, jeden z manažetů ve Speychalově skupině kolem ČKD, píše MfD.

Passerinvest Group, který jen předloni vydělal 14 milionů a celá skupina má miliardový obrat, na zaplacení podle Passera peníze má. Platnost pohledávky navíc již pravomocně potvrdil Městský soud v Praze a tak developer, který postavil například pražský kancelářský komplex BB Centrum, zaplatit musí.

Problém je však v tom, že prý se Passerovi a jeho právníkům nepodařilo svého věřitele vůbec kontaktovat. "I když dle nás nelze nalézt ospravedlnění pro vynesený rozsudek, podřídili jsme se a rozhodli se zaplatit. Protistrana však i přes naše výzvy neoznámila číslo účtu," řekl MfD Passer.

A něco podobného se prý stalo i Sádeckému a jeho lidem. Sádecký tvrdí, že jeho spolupracovníci Passerovu firmu s žádostí o zaplacení několikrát oslovili, nebyli však úspěšní. "Proto jsem podal návrh na výkon exekuce.

Očekávám rozhodnutí v horizontu několika dní," řekl MfD.

Passer to ale označil za pokus o šikanózní exekuci a Passerinvest podle něj pro jistotu požádal soud o plnění do úschovy. Hrozba exekucí je podle něj pokračováním starého sporu s bývalými obchodními partnery.

Jak podotýká Mladá fronta Dnes, znepřátelené skupiny již léta zaměstnávají policii, Paser o Speychalovi a lidech kolem něj napsal dvě knihy.

ČTK