11. prosince 2010 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardáři rozdávají své jmění charitě, připojil se i Zuckerberg

Facebook a jeho zakladatel Mark Elliot Zuckerberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook a jeho zakladatel Mark Elliot Zuckerberg. | foto: Robert GalbraithReuters

PRAHA Šéf Facebooku Mark Zuckerberg a několik dalších se vzdají většiny majetku ve prospěch dobročinnosti.

Jako sobce a společenského outsidera představuje film Sociální síť zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. Jenže realita je trochu jiná. Mark Zuckerberg, který je 212. nejbohatším člověkem světa s majetkem v celkové hodnotě 6,9 miliardy dolarů, se společně s dalšími šestnácti miliardáři připojil k výzvě "The Giving Pledge" (Slibujeme, že darujeme) legendárního investora Warrena Buffetta a zakladatele Microsoftu Billa Gatese.

Tedy k závazku dát většinu svého majetku na charitativní účely buďto během života, nebo až po smrti. Zároveň jde o jednu z největších dobročinných akcí ve světových dějinách.

Peníze daruje i nejmladší světový miliardář

Dohromady se tak rozrostl tento spolek filantropů, jak uvádí deník The Wall Street Journal, na 57 lidí. Kromě Zuckerberga se k výzvě nově připojili třeba nejmladší světový miliardář a spoluzakladatel Facebooku Dustin Moskovitz, pomyslný král investic do vysoce rizikových fondů Michael Milken, který však nakonec kvůli zneužívání neveřejných firemních informací skončil ve vězení, anebo spoluzakladatel softwarové firmy AOL Steve Case.

Připojí se tak k lidem, kteří svůj závazek již učinili. Mezi ty patří například režisér Hvězdných válek George Lucas, zakladatel softwarového gigantu Oracle Larry Ellison nebo newyorský starosta Michael Bloomberg.

"Lidé čekají až na konec své kariéry, aby rozdali část svého majetku. Ale proč čekat tak dlouho, když je toho tolik, co by se mělo udělat?" řekl Mark Zuckerberg a dodal: "Je tu generace mladých lidí, kterým se díky úspěchu jejich firem daří lépe než dobře. Máme proto obrovskou příležitost darovat část svého majetku dříve, abychom mohli sledovat, jaké budou výsledky našich filantropických snah. " Nejde však o první dobročinný počin šéfa Facebooku.

Již dříve, při vysílání americké televizní show Oprah Winfreyové, Zuckerberg slíbil darovat na vzdělání v americkém Newarku asi 100 milionů dolarů.

Dětem "nic" nedáme

Celý projekt vznikl převážně na popud amerického miliardáře Warrena Buffetta. Ten totiž nemá rád bohatství, kterého lidé nabyli pomocí dědictví. Proto již před čtyřmi lety oznámil, že na charitativní účely dá 99 procent svého majetku.

Právě Buffett přivedl druhého nejbohatšího miliardáře světa, Billa Gatese, k filantropii. Daroval mu totiž knihu Evangelium bohatství, ve které ocelářský průmyslník Andrew Carnegie argumentuje, že se zděděným majetkem je většinou dědici zbytečně plýtváno a dostatečně si ho neváží.

Kniha dopad na Gatese rozhodně měla. Rozhodl se totiž zanechat svým dětem pouze zlomek svého bohatství a zbytek darovat. Výzva "Slibujeme, že darujeme" vznikla letos v červnu a její prvotní myšlenka je především veřejný příslib, nikoliv specifická částka.

Jedním z možných důvodů celé akce je i fakt, že kvůli ekonomické krizi v USA pokleslo množství darů na charitu a dobročinné účely.
Podle organizace Giving USA došlo k poklesu darů asi z 315 miliard dolarů v roce 2008 o 3,6 procenta na 303,75 miliardy dolarů v roce 2009.