21. června 2009 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardářovi Stanfordovi hrozí za podvod 250 let vězení

Allen Stanford | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Allen Stanford | foto: www.telegraph.co.uk

WASHINGTON Americký miliardář Allen Stanford (59) byl spolu se čtyřmi dalšími lidmi obviněn ze zpronevěry a bránění spravedlnosti v souvislosti s podvody na investorech v hodnotě sedmi miliard dolarů (přes 130 miliard Kč). Oznámilo to v pátek podle agentury Reuters americké ministerstvo spravedlnosti.

Podvod byl podle obvinění založen na principu pyramidové hry, někdy označované jako letadlo. Náměstek generálního prokurátora Lanny Breuer uvedl, že Stanford by mohl být odsouzen až k 250 letům vězení, pokud bude usvědčen ze všech obvinění. Dodal, že podvod poškodil zhruba pět až šest tisíc investorů.

Soudce v pátek poslal Stanforda do vyšetřovací vazby a nařídil, aby další řízení probíhalo v jeho domovském státě Texasu. Stanford, který je šéfem investiční společnosti Stanford Financial Group, dosud jakékoliv pochybení popíral. "Ať klidně umřu a jdu do pekla, pokud je to Ponziho schéma," řekl v dubnu Stanford v emotivním rozhovoru s televizní stanicí ABC News.

Ponziho schéma je podvod na principu letadla, kdy první klienti dostávají zaplaceno z peněz těch, kteří se přidají později. Na poslední klienty už ale peníze nezbývají. Během rozhovoru na ABC News si Stanford například stěžoval, že musí létat komerčními aerolinkami, protože úřady mu zabavily jeho šest soukromých tryskáčů. "Nutí vás tam, abyste si sundali boty i všechny další věci. To je hrozné," řekl Stanford.

Když dostal Stanford během dubnového rozhovoru na ABC News dotaz na údajné praní špinavých peněz pro jeden mexický drogový kartel, svému tazateli pohrozil, že mu za to "namlátí". Stanford je podle časopisu Forbes 205. nejbohatším člověkem v USA.

Stanford se ve čtvrtek ve Virginii vzdal agentům Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI). Úřady zmrazily Stanfordův osobní majetek i majetek jeho finančních skupin, které sídlí převážně v Karibiku. Ještě před čtvrtečním zadržením Stanford i jeho žena čelili celé řadě žalob, například za neplacení daní a dalších poplatků pro federální úřady.
ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.