14. června 2012 11:31, aktualizováno  13:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardová pokuta za kartel firmy mine, vyhráno ale nemají

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto |

BRNO Krajský soud v Brně zrušil téměř miliardovou pokutu od antimonopolního úřadu za kartel šestnácti nadnárodních strojírenských firem. Dosud byla nejvyšší v historii, jakou kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil. Případ se vrátí vrátí znovu k projednání, pokud úřad nepodá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

U soudu se ve čtvrtek například obhajovaly firmy Siemens nebo Toshiba.

Případ byl zrušen už podruhé

Krajský soud případ zrušil už podruhé. Soud dnes potvrdil existenci kartelu i fakt, že se dotkl českého trhu. "Takový kartel je možné na českém území stíhat a účastníky kartelu sankcionovat," uvedl Raus. Na druhou stranu ale podle něj není jasné, která firma z jednotlivých koncernů se na kartelu podílela. "Nebylo prokázáno, že ty subjekty, které dostaly pokutu se konkrétně na kartelu podílely," uvedl Raus.

Podle tiskového mluvčího Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Švandy úřad vítá, že soud potvrdil existenci kartelové dohody. "O dalším postupu rozhodneme v nejbližší době," uvedl Švanda. ÚOHS podle něj zváží podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Dohoda vyloučila hospodářskou soutěž

Šestnáct firem z holdingů Siemens, Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Toshiba a Nuova Magrini podle ÚOHS od roku 1988 do roku 2004 téměř po celém světě nezákonně kooperovalo v tendrech. Společnosti si údajně sdělovaly ceny svých nabídek a jedna z nich si tak vždy zakázku zajistila. V Česku mělo jít jen v letech 2001 až 2004 o zakázky za 700 milionů Kč. Podle ÚOHS ujednání vyloučilo hospodářskou soutěž a mohlo navyšovat cenu zařízení.

Rekordní pokuta
Úřad firmy pokutoval za období před vstupem České republiky do Evropské unie. Původně pokuta dosáhla 979,2 milionu korun pro 16 firem z devíti holdingů. Pak ÚOHS společnostem Areva T&D Holding a Siemens AG pokutu snížil. Souhrnná sankce 941,9 milionu Kč byla ale i tak nejvyšší v historii úřadu.

V následné právní bitvě firmy napadly, že by měly být za stejný přečin trestány dvakrát, Evropskou komisí a českým úřadem. Brněnský krajský soud tak v roce 2008 rozhodnutí zrušil, proti čemuž se ÚOHS odvolal. Nejvyšší správní soud mu dal za pravdu a verdikt krajského soudu zrušil, čímž pokuty opět nabyly platnosti. Nyní se případ znovu vrací na ÚOHS.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz