16. září 2009 20:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardový projekt 'českého' dolu v Rusku byl zastaven

Důlní věž - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důlní věž - ilustrační foto | foto: Reprofoto

BRNO Projekt za desítky miliard korun na stavbu Prioskolského železnorudného těžebního kombinátu v západním Rusku, na kterém se měly ze 40 až 50 procent podílet české firmy, byl kvůli krizi zastaven.

Generálním dodavatelem měla být brněnská skupina ALTA. Hodnota projektu byla tři miliardy euro (asi 76 miliard Kč). ALTA to uvedla ve svém vydání firemního zpravodaje, který dnes ČTK získala na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Projekt byl podle skupiny ALTA v té době největší investiční akcí, na které by se české firmy v Rusku podílely. Nový důl chtěl vybudovat ruský Magnitogorský metalurgický kombinát (MMK), který je jeden z nejvýznamnějších producentů oceli v Evropě. Memorandum o spolupráci obě firmy podepsaly loni v létě. Projekt počítal s vybudováním celého provozu od těžby až po zpracování surové rudy.

"Železné rudy je dnes na trhu přebytek a potřeba vytvořit vlastní zdroj pro Magnitogorsk už není prioritou," uvedl generální ředitel ALTA, a.s. Martin Belza. "Projekt byl pozastaven a s MMK jsme se dohodli, že již zajištěné financování využijeme pro jiné projekty," dodal.

Objem kontraktu tak bude podle firmy zachován, ale rozdělen do několika menších dílů a použit na jiné účely. První dva kontrakty na technologické a stavební dodávky přímo do MMK byly podepsány na začátku letošního roku a nyní již začala jejich realizace. "O využití zbylých prostředků s MMK dále jednáme a předpokládáme realizaci dalších projektů," uvedl Belza.

ALTA se specializuje na oblast strojírenství, hutnictví a energetiky.

Působí ve střední a východní Evropě, především v Rusku. Obchody v oblasti Ruska, Ukrajiny a Běloruska činí podle dřívějších dostupných informací kolem 90 procent jeho celkového obratu, který byl předloni téměř sedm miliard korun.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!