Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardy nestačí. Půjčte nám víc, žádá Řecko

Řecká krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká krize | foto: Shutterstock

BRUSEL Eurozóna se chystá Řecku nejspíš poskytnout další peníze. Země potřebuje příští rok sehnat dalších až 30 miliard eur (zhruba 720 miliard korun) na financování státního dluhu.

Píše o tom dnes deník Financial Times. Země eurozóny s výjimkou Slovenska již Řecku půjčily 110 miliard eur (zhruba 2,6 bilionu korun), tato částka ale na pokrytí řeckých potřeb stačit nebude.

S&P snížila rating hlouběji do spekulativního pásma

Ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrové hodnocení Řecka ještě hlouběji do spekulativního pásma. S&P se v
dnešní zprávě odvolala na rizika, že si země bude muset vyjednat
prodloužení splátkového kalendáře svých dluhů.

Agentura snížila známku dlouhodobých obligací Řecka o dva stupně na B z BB- s negativním důsledkem na další snahu zlepšit veřejné finance. Krátkodobý rating S&P snížila na známku C z dosavadní B.
S&P dodala, že věřitelé Řecka v eurozóně pravděpodobně období splátek záchranných úvěrů zemi prodlouží.

Řecko tak poprvé oficiálně připustilo, že hledá alternativní způsob, jak řešit svou tíživou ekonomickou situaci. Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu o víkendu informoval o tom, že Atény zkoumají, jak by mohl záchranný fond eurozóny (ESFS) koupit jejich dluh v případě, že by nebyly příští rok schopny si opět půjčovat na dluhopisových trzích.

"Musíme dokončit plány financování z EFSF na roky 2012 a 2013. Trhy nám totiž stále nevěří," sdělil Papakonstantinu.

Řecko bude příští rok potřebovat až 30 miliard eur na splátky svého dluhu, které nedokáže pokrýt pomocí loňské půjčky ve výši 110 miliard eur od EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Vystoupení z eurozóny
Výrok Papakonstantinua přišel ve chvíli dalšího kola spekulací o řeckém osudu. To v pátek odstartovala zpráva německého týdeníku Der Spiegel o tom, že by Řecko mohlo vystoupit z eurozóny.

Čtěte taklé:


Atény prý tento krok a návrat ke drachmě zvažují coby nejradikálnější řešení svých dluhových potíží. Řecká vláda ale tyto informace rázně popřela. Premiér Papandreu dokonce prohlásil, že ostatní země mají "nechat Řecko na pokoji, aby si své problémy v klidu vyřešilo samo".

Pokud by Řecko skutečně eurozónu opustilo, jeho zadlužení by podle analytiků vzrostlo do neudržitelné výše a stát by okamžitě zbankrotoval. Lidé by navíc bezprostředně poté vybrali peníze ze svých účtů v řeckých bankách, které by pak šly také ke dnu. Podle některých hlasů by však s novou slabou měnou Řecko mnohem snáze získalo zpět svou konkurenceschopnost.

Myšlenku, že by Řecko mohlo opustit eurozónu, odmítli i ministři financí Francie, Německa, Itálie a Španělska, kteří se společně s Papakonstantinuem v pátek sešli na schůzce v Lucemburku.

Spolu s nimi se jednání zúčastnil i lucemburský premiér a předseda eurozóny Jean-Claude Juncker, prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet a eurokomisař Olli Rehn.

Podle řeckého ministra financí se diskutovalo hlavně o hospodářském vývoji jeho země. Jednání se týkala i dalšího prodloužení doby splácení řecké záchranné půjčky od EU a MMF.

Škrtat se moc nechce
Němečtí politici ale poukázali na to, že Řecko je čím dál méně ochotné ve svém rozpočtu ještě škrtat a podmínili jakékoliv další úlevy ještě tvrdšími reformami.

Odborníci se shodují, že by nový plán na záchranu Řecka mohl zahrnovat zmírnění rozpočtového cíle a podmínek záchranného úvěru a mírnou restrukturalizaci dluhu ve vlastnictví soukromých investorů.

Tento krok by navíc mohl vydláždit cestu k restrukturalizaci dluhu i irské vládě. List The Irish Mail citoval nejmenovaného ministra irského kabinetu, podle kterého Dublin očekává restrukturalizaci svého dluhu do tří let.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!