10. ledna 2012 14:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Milion aut ročně. Šéf Škody představil své plány

Nová Škoda MissionL byla představena předsedou představenstva Škody Auto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Škoda MissionL byla představena předsedou představenstva Škody Auto. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Škoda Auto by mohla nejpozději v roce 2014 překročit hranici jednoho milionu prodaných aut. Bude ale záležet na vývoji na automobilovém trhu. Loni vyrobila rekordních 879.200 vozů.

Novinářům to dnes řekl předseda představenstva Winfried Vahland.

"Nemyslím si, že milion překročíme letos, ale do tří let bychom jej mohli dosáhnout," uvedl Vahland. Firma si předsevzala v roce 2018 dodávat na trh 1,5 milionu vozů. Do té doby se chce stát nejrychleji rostoucí značkou na světě.

ČTĚTE TAKÉ:

Ročně by tak Škoda měla zvyšovat prodej o zhruba 80.000 vozů. Podle Vahlanda je zatím na dobré cestě. "Pro letošní rok jsme opatrnými optimisty. První čtvrtletí bude podle počtu přijatých zakázek úspěšné," dodal.

V březnu automobilka představí pětidveřovou verzi svého městského modelu Citigo. Ten firma již loni v třídveřové verzi uvedla v Česku, světovou premiéru si model odbude na autosalonu v Ženevě.

Vahland rovněž uvedl, že novou kompaktní limuzínu Rapid, kterou již společnost prodává v Indii, představí v podobě pro evropský trh ve druhé polovině roku. Stane se tak pravděpodobně na výstavě v Paříži. Třetí generace Octavie, o jejímž uvedení v letošním roce se rovněž hovořilo, se tak zřejmě objeví až příští rok.

Škoda Auto v číslech

Škoda loni zvýšila prodej o 15,3 procenta na 879.200 vozů, a získala tak celosvětový tržní podíl 1,4 procenta. Počet zaměstnanců včetně agenturních pracovníků se loni zvýšil o 2000 lidí a růst by měl i letos.

Škoda chce letos pokračovat v masivních investicích. Jen v Česku loni investovala rekordních 500 milionů eur (12,9 miliardy Kč) a letos chce objem investičních prostředků ještě zvýšit.

V hlavním závodě v Mladé Boleslavi plánuje rozšíření denní výroby Octavií z 800 na 1200 kusů a také výrobu třetího modelu vedle Octavie a Fabie, rozšíří kapacitu závodu na výrobu dvouspojkových převodovek DQ 200 ve Vrchlabí a v Kvasinách chce zvýšit výrobní kapacitu pro model Yeti ze 70.000 na 100.000 aut ročně.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz