4. října 2010 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Milion českých domácností čeká zdražení tepla

Moderní, spolehlivé a elegantní termostatické radiátorové ventily Danfoss RA 2000  vám i v budoucnu zaručí komfortní vytápění a optimální účinnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderní, spolehlivé a elegantní termostatické radiátorové ventily Danfoss RA 2000 vám i v budoucnu zaručí komfortní vytápění a optimální účinnost. | foto: Danfoss

PRAHA Chystá se další útok na peněženky, který se dotkne zhruba milionu domácností v Česku. Připlatit si budou muset za teplo z ústředního vytápění. To začne od roku 2012 zdražovat o desítky procent, u průměrné domácnosti s ústředním topením a teplou vodou jde o tisíce korun ročně.

Jde o další ránu po avizovaném zdražení elektřiny či navyšování některých daní, které zvažuje vláda.

Teplo podraží, protože výrazně narostou ceny uhlí. Většina tepláren spalujících hnědé uhlí bude muset v příštích letech uzavřít nové smlouvy s těžebními společnostmi a ty už nyní hlásí, že chtějí o hodně víc.

KOLIK STOJÍ TEPLO

Průměrná domácnost, která má ústřední topení a teplou vodu z teplárny na hnědé uhlí, platí ročně 13 až 18 tisíc korun. Za dva až tři roky bude platit o několik desítek procent víc.

Během následujících tří let musí uhlí nově objednat například teplárny v Příbrami, Strakonicích, Žďáru nad Sázavou nebo elektrárna v Mělníce, která vytápí přibližně polovinu Prahy. V dalších letech bude následovat třeba Hradec Králové či Pardubice.

Šéfové tepláren si stěžují, že za zdražením jsou všichni tři tuzemští producenti hnědého uhlí.

Další podrobnosti a zajímavé čtení o plánovaném zdražováné tepla si přečtěte v deníku

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.