14. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Milion leva a je z vás Bulhar. Pozvánka do Evropy láká hlavně Rusy

Zbohatlík – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbohatlík – ilustrační foto | foto: Shutterstock

SOFIA Bulharský parlament přehlasoval prezidentovo veto a znovu schválil sporný návrh zákona, který počítá s udělením státního občanství za investici milion leva (zhruba 13 milionů korun). Zákon také zmírňuje požadavky pro získání trvalého pobytu v Bulharsku. To láká zejména bohaté Rusy a občany balkánských zemí, kterým občanství umožní bezvízový vstup do zemí EU.

Zákon, původně schválený loni v listopadu a opětovně ve středu, nabízí bulharské občanství cizinci, který investoval nejméně milion leva do bulharského podniku.

Bulharský pas umožňuje držiteli bezvízový vstup i do schengenského prostoru volného pohybu a také vykonávat některá povolání v západní Evropě. Podle agentury AFP nový zákon tak patrně bude velice žádoucí pro Rusy i občany těch balkánských zemí, které dosud nejsou členy Evropské unie.

Chudý člen EU

Bulharsko vstoupilo v roce 2007 do EU, kde zůstává jednou z nejchudších zemí. Od nového zákona si poslanci slibují, že přilákají nové přímé zahraniční investice, s nimiž má země problémy: v roce 2008 přilákala 6,55 miliard eur, předloni jen 1,75 miliardy.

Bulharský prezident Rosen Plevneliev zákon v prosinci vetoval, protože usoudil, že udělování občanství by nemělo být založeno na "finančních argumentech". Veto přimělo parlament zákon znovu posoudit, ale po středečním hlasování nemá prezident jinou možnost, než zákon podepsat.

Parlament - tentokrát v souladu s prezidentovým přáním - zmírnil podmínky pro získání trvalého pobytu, který by cizinec měl získat rok před tím, než si bude smět podat žádost o naturalizaci.

Dříve zahraniční investor musel vložit nejméně čtyři miliony leva do bulharské firmy s přinejmenším padesátkou zaměstnanců, aby trvalý pobyt získal. Od nynějška postačí investice 600 000 leva (asi 7,8 milionu korun) či dokonce jen 250 000 leva (3,2 milionu) v zaostalých regionech.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!