6. října 2011 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Milionář Eichler prodal firmu ETA síti Euronics

eta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eta | foto: Reprofoto

HLINSKO Investiční skupina Benson Oak podnikatele Gabriela Eichlera prodala stoprocentní podíl ve firmě ETA Hlinsko majiteli řetězce elektroprodejen Euronics, zlínské společnosti HP Tronic. Sdělil to mluvčí HP Tronic Bohuslav Komín.

Předsedkyně podnikové odborové organizace Alena Šírová sdělila, že s odbory vlastník prodej předem neprojednal. "Informace přišla dnes ráno," uvedla. Cenu transakce nezná.

Tradiční výrobce ETA

Společnost ETA Hlinsko, která od roku 1943 vyrábí a prodává domácí spotřebiče, prohloubila loni podle předběžných neauditovaných výsledků ztrátu o šest milionů na 25 milionů korun.

"Koupě společnosti ETA je významným krokem k naplnění naší strategie na trhu drobných domácích spotřebičů. Máme s distribucí této jedinečné značky dlouholeté zkušenosti a její pevné začlenění do našeho portfolia nám umožní lépe řídit vývoj produktů a pružněji reagovat na měnící se potřeby zákazníků", uvedl k transakci generální ředitel společnosti HP Tronic Daniel Večeřa.

ČTĚTE TAKÉ:

Odbory mají obavy, zda změna majitele nebude mít dopad na firmu a
zaměstnanost. "Ve chvíli, kdy se zaměstnanci informaci dozvěděli, první, co je napadlo, bylo, zda nepřijdou o práci. Otázkou je, zda je vůbec v silách současného managementu dát zaměstnancům nějaké záruky," řekl Šírová.

V polovině roku byla výrobu z Hlinska přesunuta do Milotic nad Bečvou na Přerovsku. Firma propustila 50 z 255 zaměstnanců. V Hlinsku zůstal
ekonomický úsek, centrální sklad, servis a část obchodního oddělení. Prodej firmy může podle Šírové s přemístěním výroby souviset, neboť Milotice jsou podstatně blíž Zlínu než Hlinsko a spolupráce výrobní, a prodejní části je tak výhodnější.

Odborářka míní, že bylo možné prodej firmy ETA očekávat, finanční skupina Benson Oak se netajila tím, že firma je pro ni jen dočasná investice. V době akvizice byla ETA součástí průmyslové skupiny zaměřené především na automobilovou výrobu, podle Eichlera se skupině ze značky ETA podařilo udělat opět sebevědomého hráče na trhu domácích spotřebičů. "Začlenění do úspěšné domácí skupiny z oboru je dalším logickým krokem, který zajistí dlouhodobý rozvoj značky," uvedl Eichler.

Firma HP Tronic, založená v roce 1990 ve Zlíně, je lídrem na českém trhu domácích elektrospotřebičů, spotřební elektroniky, mobilních telefonů a fotoaparátů. Vlastní a provozuje síť 35 maloobchodních prodejen, které jsou součástí evropské sítě Euronics. V roce 2010 dosáhla společnost HP Tronic tržeb 7,1 miliardy korun.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?