Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Milionářské dani v Argentině legendární Maradona unikl. Jeho dědicové už ne

Argentinská fotbalová legenda Diego Maradona na fotografii z roku 1987 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentinská fotbalová legenda Diego Maradona na fotografii z roku 1987 | foto: ČTK

Nad argentinskými milionáři se vznáší temný mrak. Tím je zvláštní covidová daň z majetku, která má čítat nejméně 3,5 procenta z majetku doma a 5,25 procenta z toho v zahraničí. Nová daň, jak napsal server BBC, se má týkat lidí s majetkem přes 200 milionů pesos (skoro 54 milionů korun). Postihne i dědice nedávno zesnulé fotbalové hvězdy Diega Maradony.

Kolik se podaří z milionářské daně alias konfiskace, jak o ní hovoří tamní opozice, vytěžit? Středolevý prezident Alberto Fernández má jasno: daň přinese státu dodatečných 300 miliard pesos. 

Diego Maradona a Mike Tyson v roce 2008.
Argentinská fotbalová legenda Diego Maradona

První pětina půjde do zdravotnictví, druhá na podporu malých a středních podniků, dalších 20 procent na školné, 15 procent na sociální dávky a zbylá čtvrtina na zajištění dodávek plynu.

Nabízí se však jiná otázka: bude z čeho rozdělovat? Nerozutečou se argentinští miliardáři? Podobný nápad nedávno měla socialistická vláda ve Francii. Prezident François Hollande prosadil nápad uvalit 75procentní daň na ty, kdo vydělávají více než milion eur (tehdy asi 28 milionů korun) ročně. Tedy typicky na majitele značek jako Louis Vuitton, Dior, ale i třeba fotbalové hráče.

A jak to dopadlo? Světová média vyčíslila, že od září 2012 do konce ledna 2015, kdy speciální daň platila, z ní francouzská pokladna získala pouze půl miliardy eur. Zato jí utekly miliardy zahraničních investic a tisíce majetných zemi opustily a přesunuly své daňové sídlo i bydliště jinam. Včetně slavného herce Gérarda Depardieua, který v roce 2013, kdy mu ruský prezident Vladimir Putin osobně blahopřál k přijetí ruského občanství, udělal své domovině pěkně negativní reklamu.

Pokud jde o Argentinu – jak by se bývala k nové dani postavila nedávno zesnulá fotbalová superstar Maradona? To se už nedozvíme. Případné rozhodování bude na dědicích, kteří čekají na rozdělení majetku rozesetého po několika zemích světa. Fotbalistovo jmění, čítající nemovitosti, auta, šperky či firmy, je celkově odhadováno na v přepočtu 1,7 miliardy korun.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...