23. června 2014 11:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Milionová pokuta pro České dráhy. Chybovaly při pronájmu lokomotiv

Lokomotiva Taurus Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva Taurus Českých drah. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal Českým drahám plnění dvou smluv na letošní rok na pronájem lokomotiv Taurus, které tahají railjety. Firmě navíc uložil pokutu milion korun. Rozhodnutí zatím není pravomocné, firma se proti němu může odvolat. Uvedl to předseda ÚOHS Petr Rafaj.

České dráhy podle Rafaje udělaly při pronájmu lokomotiv od společnosti Österreichische Bundesbahnen - Produktion GmbH ÖBB několik chyb. Zakázky zadaly bez soutěže. "Dalšího pochybení se zadavatel dopustil tím, že neuveřejnil oznámení o zahájení zadávacího řízení. Svým postupem porušil zadavatel zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace," uvedl Rafaj.

Rozhodnutí ÚOHS se týká dvou smluv uzavřených letos v únoru. První z nich měla zpětnou platnost od 15. prosince 2013 do 28. února 2014, druhá byla uzavřena na období od března do konce letošního roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřad také v dalším správním řízení posuzuje smlouvy, které České dráhy uzavřely na základě téže dohody s Österreichische Bundesbahnen - Produktion v předchozích letech.

První souprava rychlovlaku railjet 6. května vyjela ve zkušebním provozu s cestujícími z Prahy do Břeclavi. Od poloviny června České dráhy nasadí rychlovlaky na lince do Rakouska. Původně přitom počítaly s prodloužením linky Praha - Brno - Břeclav přes českou-rakouskou hranici teprve od změny jízdního řádu v prosinci.

Lidovky.cz, ČTK

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz