14. července 2010 11:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Milionové zlaté padáky bývalé Lašákovo vedení ČSA nedostane

Bývalý prezident ČSA Radomír Lašák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý prezident ČSA Radomír Lašák | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA České aerolinie nemusí platit milionové bonusy bývalému vedení Radomíra Lašáka, pod kterým se letecký dopravce propadl do největší ztráty v historii. Kdyby byla ztráta o něco menší, aerolinky by platit musely.

"Je to jednoduché, nedostanou nic," řekl serveru iDNES.CZ ministr financí Miroslav Kalousek. Výši odměny za působení bývalého managementu v ČSA počítala v těchto dnech auditorská společnost KPMG, její výše byla navázána na speciální vzorec odvozený z mezinárodní účetní uzávěrky.

Ztrátové aerolinky

Ztráta ČSA za loňský rok činila 3,7 miliardy korun, ve firmě se proto pod Dvořákovým vedením uskutečňuje restrukturalizace. Ta mimo jiné spočívá ve zmenšení flotily a soustředění se pouze na ziskové linky. V letošním prvním čtvrtletí firma vykázala ztrátu 134 milionů korun, což je o téměř 1,2 miliardy lepší výsledek než před rokem.

Na bonusy mohlo dosáhnout celkem zhruba čtyřicet lidí. Nejen představenstvo, ale i další vyšší management.

"Jsme rádi, že se tak stalo. Bylo by naprosto nepřijatelné, kdyby dostali nějaké odměny za to, do jakého stavu firmu dovedli. Jinak by to byl výsměch," řekl serveru šéf odborové organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar.

Lašákův tým měl podle propočtů ke konci loňského roku dostat bonusy až 120 milionů korun a 12měsíční odstupné.

Čtěte také

Po neuskutečněné privatizaci vyměnil stát Lašákovo vedení v ČSA loni na podzim. Na Lašákovo místo přišel ředitel letiště Ruzyně Miroslav Dvořák.

Lidovky.cz, ČTK