Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Mimořádně ničivý virus útočí na íránské reaktory. Kdo za ním stojí?

Jaderný reaktor v Búšehru v jižním Íránu foto: Reuters

TEHERÁN - Mimořádně ničivý počítačový virus Stuxnet byl pravděpodobně vytvořen s cílem zasáhnout citlivou infrastrukturu v Íránu. Podle expertů oslovených BBC, jde o složitý program, za nímž nemůže být osamocený hacker, ale nejspíš stát.
  13:03

Virus je navržen tak, aby poškodil řízení klíčových bodů  infrastruktury, jakými jsou elektrárny, úpravny vod a průmyslové jednotky. Poprvé byl detektován v červnu a od té doby pak nejčastěji v Íránu. "Vede nás to k domněnce, že byl vytvořen s cílem zasáhnout Írán. Ať ho vytvořil kdokoli, něco v Íránu pro něj mělo velký význam," řekl Liam OúMurchu z bezpečnostní firmy Symantec, která se zabývá sledováním výskytu viru.

Objevily se už spekulace, že virus byl napsán s cílem poškodit řízení íránské atomové elektrárny v Búšehru a továrny na obohacování uranu v Natanzu. Pro to ale OúMurchu ani další experti zatím nemají důkaz.

Firma Symantec zjistila, že 60 procent všech případů výskytu viru připadá na Írán, za ním následují Indie a Indonésie. Virus Stuxnet je možná v oběhu od loňska, ale poprvé o něm informovala jedna bezpečnostní firma z Běloruska letos v červnu.

Jde o červ, který se šíří přes přenosnou USB paměť. Jakmile se dostane do místní počítačové sítě, překonfiguruje místní softwarový program, který pak změní instrukce pro technické řízení. "Nový program změní zapínání a vypínání motorů, detekci teploty a nastavuje nové hodnoty pro zapínání chladičů," řekl OúMurchu.

Podle něj má virus mimořádně široký záběr a je naprogramován novým, dosud neznámým způsobem. Umí se prý například "schovat" před firemními počítačovými systémy i na USB.

OúMurchu řekl, že virus Stuxnet je "velký a dobře připravený i financovaný projekt". Odborník na průmyslové počítačové technologie Ralph Langner se domnívá, že lze dokázat, že v případě Stuxnetu jde o "přímou sabotáž, na jejíž přípravě se museli podílet znalci poměrů".

"Nejde tu o hackera pracujícího v přízemí rodinného domku. Podle mne tu byly zapotřebí ohromné zdroje, a to svědčí spíš o práci na státní úrovni," napsal Langner.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...