11. února 2009 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mimořádný summit nepřinese řešení, tvrdí Klaus

Václav Klaus, prezident | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus, prezident | foto: Michal KamarytČTK

PAŘÍŽ Mimořádný summit Evropské unie, který kvůli ekonomické krizi svolává české předsednictví EU, podle českého prezidenta nepřinese racionální ekonomické řešení. Vyplývá to z vystoupení Václava Klause na dnešním mezinárodním fóru v Paříži.

Na semináři v Paříži, kam byl pozván francouzskou mutací amerického časopisu Foreign Policy, Klaus řekl, že nevěří, že racionální ekonomické řešení přinese "jeden summit končící ve čtyři hodiny ráno".

Prezident zopakoval názor, že krize je standardní ekonomický fenomén, který je nevyhnutelný. Připomněl své výroky z nedávné konference v Davosu, že má spíš strach z reformních snah národních vlád než ze samotné krize. Obvinil také politiky ze snahy odsuzovat trh místo sebe samých. Zdůraznil, že od pádu komunismu nezažil takovou míru státních zásahů do lidského života jako nyní.

Předseda Evropské komise José Barroso a český premiér premiér Mirek Topolánek dnes oznámili, že se mimořádný neformální summit šéfů států a vlád zemí EU uskuteční 1. března v Bruselu.

ČTK