23. července 2012 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Minimálně 10 velkých italských měst se potýká s finančními problémy

Krize eura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eura | foto: Shutterstock

ŘÍM Nejméně deset velkých italských měst, včetně Neapole a Palerma, má problémy se svými financemi. Napsal to italský list La Stampa s odvoláním na zdroj z vlády. Zpráva posiluje obavy o udržitelnost financí místních samospráv třetí největší ekonomiky eurozóny.

Premiér Mario Monti minulý týden vyjádřil obavy, že Sicílie je na pokraji bankrotu. Ministryně vnitra Anna Maria Cancellieriová však dnes možnost bankrotu zprávy odmítla. Uvedla, že v oblasti je velmi obtížná ekonomická situace, jako v jiných regionech, ale bankrot Sicílii nehrozí.

ČTĚTE TAKÉ:

Šest dalších regionů je připraveno žádat o pomoc

Finanční napětí v hospodaření místních samospráv v Itálii odráží situaci ve Španělsku. Tamní média uvedla, že půl tuctu regionálních vlád je připraveno následovat Valencii a požádat Madrid o finanční pomoc, která by je udržela nad vodou. Na rozdíl od Španělska nebudou mít problémy místních samospráv v Itálii okamžitý dopad na veřejný dluh země, který činí dva biliony eur (51,1 bilionu korun), ale zdůrazňují rostoucí napětí na všech úrovních vládních financí.

Podle listu vládní nařízení o přezkoumaní výdajů donutilo obecní úřady, aby snížily účetní hodnotu některého majetku o 25 procent a odhalilo velké díry v účetnictví měst. Objevily se pochyby, jaké budou nyní příjmy z některých zdrojů, jako jsou pokuty či daně z nakládání s odpady, které byly často v rozpočtových plánech samospráv nadhodnocovány.

Recese se prohlubuje

Recese italské ekonomiky se prohlubuje a centrální vláda prudce snižuje své výdaje, a odkrývají se tak náklady na přebujelou a nehospodárnou administrativu místních samospráv, zvláště v jižní části Itálie. Místní samosprávy si však již dlouhou dobu stěžují, že rozpočtové škrty omezují jejich zdroje, ale nechávají jim zodpovědnost za mnoho důležitých městských služeb.

Problémy tak začínají mít i města na prosperujícím severu, jako Alessandria blízko Janova, která musela minulý měsíc kvůli dluhu 100 milionů eur vyhlásit stav finanční nouze, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?