11. října 2011 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministát Andorra zavede od příštího roku daně

Daňový systém je v Česku složitý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový systém je v Česku složitý | foto: Shutterstock

ANDORRA Knížectví Andorra, miniaturní stát v Pyrenejích na pomezí Francie a Španělska, které dosud fungovalo bez daní, je počátkem roku 2012 zavede. Série daňových zákonů se bude vztahovat na osoby, zboží i korporace.

Oznámil to dnes premiér andorrské vlády Antoni Martí Petit během návštěvy ve Francii, jejíž prezident je suzerénem (spoluvládcem) tohoto ministátu.

Předložil jsem parlamentu ke schválení zákon, který by měl zemi přinést daňové příjmy, řekl premiér podle agentury Reuters prezidentu Nicolasi Sarkozymu v Paříži.

ČTĚTE VÍCE:

Úřad francouzského prezidenta tento postup uvítal a vidí v něm krok, kterým Andorra přijímá obsah dohod EU. Nový daňový zákon přitom zachová "naprostou otevřenost" zahraničním investicím, vyzdvihl úřad.

Andorrské knížectví je pod společnou suzerenitou (lenní svrchovaností) prezidenta Francouzské republiky a španělského biskupa ze Seu d'Urgel. Oba suzerénové mají v Andoře své místodržící a chod státečku kontrolují stálé delegace příhraničních regionů obou zemí.

Andorra, kde mateřštinou většiny z jejích 100.000 obyvatel je katalánština, dosud patřila k evropským ministátečkům, které dosud stojí mimo evropské smlouvy, zejména daňové a celní, připomíná Reuters.

ČTK, Lidovky.cz

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?