29. července 2009 15:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerský audit začal zkoumat stamilionové zakázky ŘSD

Stavba dálnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice, ilustrační foto | foto: www.viamoravia.czReprofoto

PRAHA Kontroloři ministerstva dopravy dnes zahájili audit podezřelých smluv na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Předmětem kontrol se stanou především zakázky, které mohou souviset se sponzorstvím automobilového závodění současného výkonného ředitele ŘSD Michala Haly.

"Prověříme veškeré okolnosti těch zakázek a taky procentuální podíl na všech zakázkách ŘSD," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Kontroloři se zaměří především na firmy Edikt a Vars. Revize má trvat měsíc, celkem se na ní podílí osm lidí z ministerského odboru kontroly a auditu.

Podle České televize, která s týdeníkem Ekonom na kauzu upozornila, stavební firma Edikt před několika lety sponzorovala Halovo účinkování v rallysprintu. V následujících letech pak podle ČT od ŘSD získala skoro 30 zakázek ve stamilionové hodnotě.

Hala jakýkoliv střet zájmů odmítá. Karoserie soutěžních vozů se podle něj běžně používají jako reklamní plochy, takže logům na svém voze prý nevěnoval pozornost. Své závodění pod pseudonymem zdůvodnil strachem z posměchu kolegů závodníků, který mohl sklidit za pomalou jízdu.

Hala si vysloužil kritiku médií i ministra Gustáva Slamečky také za velkou narozeninovou party, kterou nedávno uspořádal v prostorách pražské Občanské plovárny. Náklady na oslavu odhadly Česká televize a týdeník Ekonom až na tři čtvrtě milionu korun.

Hala tvrdí, že sám zaplatil pouze za hudební produkci zhruba 120.000 korun, zbytek prý hradili přátelé a další osoby, jejichž živobytí nijak nesouvisí s ŘSD. Podle ředitele byla akce především charitativní.

Hala je na ŘSD zodpovědný za rozdělování peněz stavebním firmám v rámci veřejných zakázek. Roční rozpočet ŘSD se blíží 50 miliardám korun.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.