15. února 2017 18:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo dopravy dostalo upozornění od Evropské komise kvůli mýtu

Mýtné brány a Kapsch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány a Kapsch. | foto: Reprofoto

PRAHA Ministerstvo dopravy dostalo od Evropské komise formální upozornění na porušení evropských pravidel kvůli prodloužení smlouvy s Kapschem na provoz mýtného systému bez výběrového řízení. Ve středu to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Možnost zahájení řízení s Českem připustil ministr dopravy Dan Ťok v pondělí, dopis oznamující jeho zahájení ministerstvo obdrželo ve středu. Jde o proceduru, kdy Evropská komise v prvním kroku oslovuje členský stát, aby svůj postup vysvětlil, uvedl ve středu Neřold. Evropská komise se začala věcí zabývat na základě stížnosti jednoho z konkurenčních poskytovatelů mýtných systémů.

Dodatek k původní smlouvě na správu mýtného systému uzavřelo ministerstvo dopravy loni v srpnu. Dosavadní správce systému v něm dostal možnost spravovat mýtný systém nejdéle do roku 2019 za více než pět miliard korun. Úřad krok obhajuje tím, že na přípravu výběrového řízení nebyl dostatek času. Ministerstvo také nemělo podle smlouvy právo svobodně nakládat s interními daty systému před koncem loňského roku, kdy smlouva s Kapschem vypršela. Tato data ale potřebovalo pro vypsání řádného tendru.

„Napravili jsme chyby minulých vlád a po letech, kdy s mýtem nikdo nepohnul, vypíšeme v polovině roku technologicky neutrální výběrové řízení,“ uvedl Ťok. Podle něj loni komise vůči česku zahájila na čtyři desítky takovýchto řízení.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1 400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Od roku 2019 ministerstvo dopravy počítá s rozšířením zpoplatnění sítě silnic první třídy o 900 kilometrů z nynějších zhruba 230 kilometrů. Za deset let se na mýtném v Česku vybralo 77,5 mld korun, za loňský rok 9,89 mld korun.

ČTK
P. Mráček 527 Mýtů je tam spousta 19:53 15.2.2017

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.