Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo dopravy dostalo upozornění od Evropské komise kvůli mýtu

Mýtné brány a Kapsch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány a Kapsch. | foto: Reprofoto

PRAHA Ministerstvo dopravy dostalo od Evropské komise formální upozornění na porušení evropských pravidel kvůli prodloužení smlouvy s Kapschem na provoz mýtného systému bez výběrového řízení. Ve středu to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Možnost zahájení řízení s Českem připustil ministr dopravy Dan Ťok v pondělí, dopis oznamující jeho zahájení ministerstvo obdrželo ve středu. Jde o proceduru, kdy Evropská komise v prvním kroku oslovuje členský stát, aby svůj postup vysvětlil, uvedl ve středu Neřold. Evropská komise se začala věcí zabývat na základě stížnosti jednoho z konkurenčních poskytovatelů mýtných systémů.

Dodatek k původní smlouvě na správu mýtného systému uzavřelo ministerstvo dopravy loni v srpnu. Dosavadní správce systému v něm dostal možnost spravovat mýtný systém nejdéle do roku 2019 za více než pět miliard korun. Úřad krok obhajuje tím, že na přípravu výběrového řízení nebyl dostatek času. Ministerstvo také nemělo podle smlouvy právo svobodně nakládat s interními daty systému před koncem loňského roku, kdy smlouva s Kapschem vypršela. Tato data ale potřebovalo pro vypsání řádného tendru.

„Napravili jsme chyby minulých vlád a po letech, kdy s mýtem nikdo nepohnul, vypíšeme v polovině roku technologicky neutrální výběrové řízení,“ uvedl Ťok. Podle něj loni komise vůči česku zahájila na čtyři desítky takovýchto řízení.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1 400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Od roku 2019 ministerstvo dopravy počítá s rozšířením zpoplatnění sítě silnic první třídy o 900 kilometrů z nynějších zhruba 230 kilometrů. Za deset let se na mýtném v Česku vybralo 77,5 mld korun, za loňský rok 9,89 mld korun.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

P. Mráček 527 Mýtů je tam spousta 19:53 15.2.2017

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C++ WINDOWS API

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč