Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš vyměnil členy vedení Českého Aeroholdingu, Mero a Čepro

Ministerstvo financí vyměnilo členy představenstva a dozorčí rady Českého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo financí vyměnilo členy představenstva a dozorčí rady Českého... | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo financí vyměnilo členy představenstva a dozorčí rady Českého Aeroholdingu. Mezi odvolanými členy představenstva je prezident Českých aerolinií Philippe Moreels, šéf obchodu ČSA Jozef Sinčák a šéf informačních a komunikačních technologií Aeroholdingu Josef Adam. Babiš také vyměnil většinu členů dozorčích rad u správce ropovodů Mero a distributora paliv Čepro.

V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo. Nově v představenstvu usednou konzultant Václav Řehoř, bývalá auditorka u společnosti PwC Zuzana Tairová a právník z advokátní kanceláře White & Case Petr Pavelec.

Jan Švejnar

Kromě změn v představenstvu obměnilo ministerstvo i dozorčí radu státní společnosti. V té nově kromě ekonoma a prezidentského kandidáta Jana Švejnara, o jehož jmenování už dříve mluvil ministr financí Andrej Babiš, zasednou ještě Tomáš Šabatka, Jiří Opletal, Petr Blažek a Michal Požár, uvedlo ministerstvo. V Českém Aeroholdingu působí jako zástupce akcionáře.

Personální změny mají podle úřadu připravit Český Aeroholding na vstup na burzu cenných papírů. Kvůli tomu společnost požádala o přidělení ratingu od mezinárodní agentury Moody´s, která státnímu Aeroholdingu přidělila hodnocení A3.

Ministerstvo financí vyměnilo členy vedení Českého Aeroholdingu.

Český Aeroholding sdružuje firmy vlastněné státem. Jeho dceřinými společnostmi jsou od dubna 2012 Letiště Praha - provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 letecká společnost České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících, od listopadu 2011 CSA Services nabízející především personální služby a od prosince 2011 Holidays Czech Airlines, nabízející volnou kapacitu v rámci pronájmu letadel s posádkou.

Noví členové vedení Českého Aeroholdingu

Ing. Václav Řehoř, PhD., MBA

  • Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, kde získal i titul PhD. se zaměřením na ekonomiku a řízení podniku. Na PIBS The Manchester Metropolitan University/VŠE Praha vystudoval MBA. Během své třiadvacetileté pracovní kariéry působil na různých pozicích ve společnostech v ČR, Velké Británii a v Kanadě. V posledních osmi  letech pracoval pro firmy vlastněné private equity fondy: Advent International, ARX Equity Partners nebo Benson Oak. Od roku 2006 působil jako finanční ředitel a jednatel ve firmě CCS ze skupiny Fleetcor Technologies a od října 2007 do roku 2011 byl pověřeným generálním ředitelem této společnosti. V letech 2011 - 2013 zastával pozici CFO Fleetcor Europe. Momentálně pracuje jako konzultant pro private equity společnosti.

Ing. Zuzana Tairova FCCA

  • Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze obor účetnictví a finanční řízení podniku a je členem Asociace certifikovaných účetních (ACCA). Od roku 1998 pracuje ve společnosti PricewaterhouseCoopers Audit, s.r.o., kde od roku 2007 zastávala pozici ředitelky v oddělení auditorských služeb. V letech 2008 až 2010 působila v Almaty v Kazachstánu a dále v roce 2007 působila v Moskvě v Ruské Federaci jako člen regionálního vedení auditorských služeb sítě PwC ve střední a východní Evropě. Během pracovní kariéry načerpala řadu zkušeností na auditorských a poradenských projektech ve Spojených státech amerických a řadě evropských zemí.


JUDr. Petr Pavelec, LL.M.

  • Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a University of Warwick, International Economic Law, postgraduální program. Více než devět let sbíral zkušenosti v renovovaných zahraničních advokátních kancelářích, mezi poslední z nich patří advokátní kancelář White & Case, kde zastával pozici seniorního advokáta. Ve své praxi se věnoval zejména korporátnímu právu, M&A a Private Equity transakcím.

Zdroj: Ministerstvo financí

Ministerstvo financí obměnilo dozorčí rady podniků Mero a Čepro

Ministerstvo financí obměnilo také většinu členů dozorčích rad správce ropovodů Mero a distributora paliv Čepro. U obou podniků také snížilo počet členů dozorčí rady z osmi na pět. ČTK to oznámil mluvčí ministerstva Radek Ležatka. Hlavním úkolem nových členů rad podle něj bude hledání součinnosti mezi oběma společnostmi.

  • Čepro provozuje v Česku produktovody o objemu 47.000 metrů krychlových.
  • K dispozici má 650 skladovacích nádrží s kapacitou 1,76 milionu metrů krychlových a síť 191 čerpacích stanic EuroOil.
  • Hrubý zisk Čepra se loni podle médií meziročně snížil o 86 milionů na 556 milionů korun.
  • Tržby ale vzrostly na 73 miliard korun ze 62.
  • Společnost Mero vlastní a spravuje české ropovody Družba a IKL a jejím jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Do každé z nově pětičlenných dozorčích rad Mera a Čepra ministerstvo dosadilo čtyři nové členy. V Meru jsou to Otokar Krejsa, Ivan Souček, Petr Blažek a Stanislav Bruna a v Čepru také Krejsa, Souček a Blažek a s nimi ještě Roman Vaigel.

"Hlavním úkolem nových členů dozorčích rad společností Mero a Čepro bude především hledání synergií mezi těmito společnostmi a nastavení nové strategie fungování. Ministerstvo financí chce, aby se noví členové zaměřili především na hospodaření a další rozvoj," sdělil Ležatka. "Dnešní rozhodnutí valných hromad navazují na již dříve pronesená slova ministra financí Andreje Babiše, který zdůraznil, že bude chtít, aby stát aktivně vykonával akcionářská práva prostřednictvím zástupců v dozorčích radách," doplnil mluvčí úřadu.

Babiš se nedávno postavil proti návrhu polské firmy PKN Orlen, která je většinovým vlastníkem Unipetrolu kontrolujícího Českou rafinérskou, na spojení českých aktivit Orlenu s Merem a Čeprem. Babiš v dubnu řekl agentuře Reuters, že tento plán nepodporuje a že by se česká vláda neměla vzdávat kontroly nad strategicky důležitou infrastrukturou pro přepravu ropy a ropných produktů. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) ale vláda vstup Orlenu do těchto státních firem nezvažuje.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...