Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo obrany letos kvůli koronaviru nenakoupí letadla. Chce uspořit až 2,9 miliardy korun

Ministr obrany Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Metnar. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Praha Rozpočet ministerstva obrany se letos kvůli úsporám spojeným s bojem proti novému typu koronaviru sníží o 2,9 miliardy korun. Obrana měla letos hospodařit se 75,5 miliardy korun. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jde o maximální možnou podporu státu ze strany ministerstva. Úspory se nemají týkat klíčových vyzbrojovacích projektů. Odsunut bude třeba nákup malého letadla či splátky za letadla CASA. ČTK to v úterý sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Ministerstvo chce také peníze vzít z mandatorních výdajů z takzvaných neobsazených míst. Pokud by to nestačilo, zvažuje i nižší nábor vojáků.

Metnar podle svého mluvčího chápe stávající mimořádnou situaci a ministerstvo je připraveno se spolupodílet na řešení následků boje s koronavirem. Po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) jeho úřad určil zdroje, kde by mohl ušetřit a podpořit z nich státní rozpočet při financování vzniklých ztrát.

„V součtu jsme z našeho rozpočtu připraveni uvolnit 2,9 miliardy korun. Vnímám to jako maximální možnou podporu státu za kritické situace,“ uvedl ministr. „Restrikce se nesmí dotknout klíčových vyzbrojovacích projektů. Modernizace armády musí pokračovat. Rozhodli jsme se však posunout v čase některé akce s nižší prioritou,“ dodal Metnar.

Na plánovaných investičních výdajích chce obrana uspořit dvě miliardy korun. Odsunut tak bude nákup malého dopravního letadla pro přepravu ústavních činitelů, za který ministerstvo plánovalo zaplatit 831 milionů korun. Odloženy také budou zálohové platby za dva nové letouny CASA ve výši 700 milionů korun. Vyčleněna bude kurzová úspora za letošní splátku letounů Jas-39 Gripen ve výši 254 milionů korun. „Zbytek částky tvoří vnitřní rezervy, které byly určeny na případné meziroční navýšení cen u investičních akcí do nemovitého a movitého majetku,“ uvedl Pejšek.

Třetinu z téměř tří miliard chce ministerstvo ušetřit na mandatorních výdajích. Uvolní se finanční prostředky na neobsazená místa. „Pokud by to nestačilo, mohlo by jako další krok mimořádně dojít ke zvolnění tempa letošního náboru nových vojáků,“ dodal mluvčí. Uvedl, že rozpočtová opatření Metnar připravil s vedením české armády tak, aby neomezila „její akceschopnost a bojeschopnost“.

Rozpočet ministerstva obrany každoročně stoupá, protože se Česko snaží splnit svůj spojenecký slib v rámci NATO. Podle něj by mělo vydávat na svou obranu do roku 2024 dvě procenta svého HDP, v současnosti je to asi 1,3 procenta. Vedení armády poukazuje na dlouhodobou podfinancovanost vojska, které používá i desítky let starou techniku a vybavení. Potřebuje tak investice v řádu desítek až stovek miliard korun. Snaží se také doplnit své početní stavy, každoročně přijímá kolem 2000 nových vojáků.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...