12. října 2009 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo povolilo Bakalovi těžbu uhlí na dalších šest let

Uhlí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhlí. | foto: Shutterstock

KARVINÁ Společnost OKD může těžit uhlí v dole ČSA na Karvinsku až do roku 2016. S prodloužením těžby o šest let souhlasilo ministerstvo životního prostředí (MŽP), které vyšlo vstříc požadavku spolumajitele OKD Zdeňka Bakaly.

Informoval o tom server Aktuálně.cz. V jednom z největších dolů OKD se tak vytěží navíc zhruba 18 milionů tun černého uhlí. Těžba v dole ČSA byla původně povolena do konce roku 2010. Vedení OKD počítalo i s tím, že by byla těžba utlumena.

Přiklánělo se však k variantě pokračovat s těžbou na území o rozloze 26 kilometrů čtverečních. Ministerstvo s tím nakonec souhlasilo, OKD musí zároveň splnit 148 podmínek. Firma musí před pokračováním těžby uzavřít smlouvy s Karvinou, Orlovou, Dobravou a Dětmarovicemi, které budou zahrnovat řešení existujících střetů zájmů, citoval server Jaroslavu Honovou z MŽP.

Společnost musí také pravidelně sledovat stav domů a silnic v oblasti těžby a při jejich poškození zajistit nápravu. Nejméně jednou ročně musí informovat obyvatele Karvinska o činnostech, které budou mít negativní dopad na životní prostředí.

Námitky proti prodloužení těžby mělo hlavně vedení Dětmarovic, které upozornilo na možné zhoršení kvality ovzduší i vody. Vadí
jim rovněž, že není zcela jasné, v jakých lokalitách bude těžba pokračovat.

Proto bude radnice usilovat o smlouvu s OKD, která by zaručila pravidelné kontroly kvality vody, seismické činnosti či poklesů terénu v katastru obce.

ČTK