8. srpna 2012 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo si posvítí na vyplácení výher v černých hernách

Výherní automaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automaty | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí se hodlá zaměřit na kontroly takzvaných černých heren, kde se nelegálně vyplácí výhry z nevýherních hracích přístrojů a internetových kiosků. Ty nemají zabudovaný tzv. vypláceč výhry.

Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi ve spolupráci s policií bude kontrolovat, zda se případné výhry nevyplácejí skrytě. Řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Pokud se výhry vyplácejí mimo uvedené přístroje (například výhru vyplácí obsluha pohostinského zařízení), vlastník těchto zařízení i provozovatel restaurace se vystavuje postihu za spáchání správního deliktu s pokutou až do deset milionů korun a za spáchání trestného činu neoprávněné provozování loterie pak hrozbě vězení až na deset let. Při podezření na snahu vyhnout se platbě nově zavedeného odvodu z provozování loterií budou o tom informovány i orgány daňové správy, uvedl Jakob.

ČTĚTE TAKÉ:

Nevýherní hrací přístroje jsou obdobou výherních hracích přístrojů nebo interaktivních videoloterijních terminálů. Internetové kiosky se podobají samoobslužným terminálům obsahujícím v hlavní nabídce prohlížeč internetu včetně možnosti aktivního připojení s obdobnou nabídkou her, jako je tomu u nevýherního hracího přístroje, a možností připojit se na servery zahraničních nelegálních provozovatelů.

Černé herny jsou ve větších městech

Podle sdružení SPELOS, které je největším sdružením provozovatelů centrálních loterijních systémů, se v Česku začínají objevovat nelegální provozovatelé hazardu. Na "černé" herny mohou prý lidé narazit především ve větších městech, tedy v Praze, Brně a Ostravě. "Plně se potvrzuje to, co opakujeme už několik měsíců pořád dokola. Místy až nesmyslný tlak proti legálním podnikatelům ochotným respektovat pravidla a platit daně, povede k jejich likvidaci a nástupu černých heren. Hrát se bude dál, jen peníze, které šly do veřejných rozpočtů, shrábnou podvodníci," řekl výkonný ředitel sdružení Petr Vrzáň.

'Internetové kiosky'

Internetové kiosky, které jsou na první pohled nerozeznatelné od běžných automatů či videoloterijních terminálů, nabízí "pouze" připojení k internetu. Ve skutečnosti jde podle Vrzáně o přístup na web s výběrem několika her. "Nejde o žádnou podomácku slepenou bednu. Ty přístroje mají citlivé dotykové displeje, akceptor bankovek, obsluha je ovládá přes čipovou kartu a nad tím září nápis internet. Tady někdo zatraceně dobře ví, co dělá, a stát nebude zdaleka v tak snadné pozici při trestání podvodníků, jak se snaží tvářit lidé z ministerstva financí," podotkl Vrzáň.

Lidovky.cz, ČTK