4. ledna 2012 10:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo: Za hudbu ve služebních autech by se nemělo platit

Autorádio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autorádio | foto: Shutterstock

PRAHA Podnikatelé získali v boji proti poplatkům za autorádia ve služebních vozech mocného spojence. Na jejich stranu se proti Intergramu, kolektivnímu správci zastupujícímu umělce a výrobce, postavilo ministerstvo kultury. Pro podnikatele jsou ve hře náklady ve výši několik tisíc korun ročně, Intergram si naopak může přijít na miliony.

Spor se točí hlavně kolem toho, co je a co není sdělování veřejnosti. "Intergram považuje veřejné sdělování pouze za opak užití pro osobní potřebu, což není správně," myslí si ředitel odboru autorského práva ministerstva kultury Pavel Zeman. Intergram přitom  vybral od podnikatelů a živnostníků již desetitisíce korun, na které nemá podle ministerstva nárok.

"Přišlo nám kvůli tomu asi sto stížností," vypočítává Zeman. Ministerstvo se proto případem začalo zabývat.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Ve svém stanovisku ministerstvo uvádí, že pokud služebním vozem jezdí konkrétní řidič a poslouchá rádio, nejedná se o veřejné sdělování.  Řečeno úřední mluvou: “Z definičního pohledu totiž k neveřejnému sdělování může docházet nejen v případě užití v soukromí fyzickou osobou, ale i v rámci výkonu činnosti právnické osoby, pokud je dodržena podmínka individuality určení příjemců. Tento významný aspekt Intergram ve svém právním výkladu zcela ignoruje.“

V cizině neplatí

Podnikatelé navíc argumentují, že hudbu z autorádií nevyužívají k tvorbě zisku. I v tom s nimi ministerstvo souhlasí, přičemž se odvolává na praxi v zahraničí, kde k tomu kolektivní správci přihlížejí. V Británii třeba pro služební vozy a dodávky platí výjimka, poplatky naopak musejí odvádět majitelé vozidel, kde je poskytována služba, například autokarů, zmrzlinářských vozů a podobně. "Mezi vybranými členskými státy EU jsme nenašli žádný, který by poplatky za autorádia ve služebních autech vybíral," uvedl Zeman.  

Stanovisko ministerstva je nezávazné, výbor Intergramu teprve rozhodne, zda se jím bude řídit. "V případě, že rozhodne podřídit se stanovisku ministerstva v této věci, bude Intergram poplatky za autorádia vracet," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz ředitel společnosti Martin Mařan. Jestli ale bude správce dál vybírat, přijde na řadu soud. "Měl by rozhodnout, který z výkladů je správný," myslí si Zeman.

ogoOndřej Golis

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz