21. listopadu 2013 13:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo zpřístupní data o jízdní řádech, monopol Chaps končí

Vlak (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo dopravy připravilo vyhlášku, která od příštího roku zpřístupní komukoliv data o jízdních řádech. Monopol, který na jejich správu měla od roku 2001 firma Chaps, tak skončí. Informuje o tom server Lupa.cz.

Ministerstvo za monopol na správu dat jízdních řádů získalo ve středu anticenu v odborné anketě Křišťálová lupa. Mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold při jejím přebírání oznámil, že vyhláška, která umožní přístup k datům komukoliv, je už v připomínkovém řízení. Platit by měla v příštím roce.

Vyšetřování na podnět Seznamu

Kompletní aktualizované údaje o jízdních řádech ve zdrojových formátech chtěla v roce 2011 získat společnost Seznam.cz. Původně se neúspěšně obrátila na ministerstvo dopravy, poté na firmu Chaps.

Společnost reagovala tvrzením, že není takzvaným povinným subjektem ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím. Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu ale potvrdil, že se na Chaps částečně vztahuje povinnost poskytovat informace.

Případem se také zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který podezírá společnost Chaps ze zneužití dominantního postavení. Podnět úřadu dal právě Seznam.cz. Chaps hrozí až několika milionová pokuta.

Lidovky.cz, ČTK