Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ministr Vojtěch připravuje návrh na omezení reklamy na alkohol a tabák v médiích

Média

  12:40aktualizováno  13:14
PRAHA - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce představit do konce letošního roku návrh omezující reklamu na tabák a alkohol v elektronických médiích a televizi. Uvedl to v neděli v televizi Prima jako jeden z kroků ke snížení užívání tabáku a alkoholu. S poslancem opoziční ODS Bohuslavem Svobodou se shodl, že je třeba zaměřit se na používání elektronických cigaret, jejichž dopady za zdraví dosud nejsou dostatečně prozkoumány.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Česko podle mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu,“ uvedl Vojtěch v pořadu Partie s tím, že děti mají první zkušenosti s alkoholem už ve věku 12 let.

Zdražit kořalku v boji s národním alkoholismem nestačí. Výrazně větší objem lihu Češi vypijí v pivu

K omezení nadměrného pití alkoholických nápojů a popíjení mladistvých by v Česku podle odborníků na závislosti a zdravotní dopady alkoholismu nejúčinněji vedlo regulování reklamy a zvýšení daní na alkohol. Sněmovna v červenci schválila zvýšení daně na tvrdý alkohol, tabák a hazard. Na klasické víno je spotřební daň nulová, u piva se liší podle velikosti pivovaru, je ale nižší než u tvrdého alkoholu. Podle Svobody hrozí, že lidé budou pít levnější a nekvalitní alkohol, pokud bude zdražení nepřiměřeně vysoké.

Opatření, která regulují prodej a reklamu na alkohol, zpřísnil před dvěma lety už zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Tématem pořadu bylo i vyjednávání zdravotnických odborů o financích pro příští rok. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková zopakovala, že pro nemocnice, které se potýkají s nedostatkem personálu, chtějí odbory nárůst o 12 procent. Podle Vojtěcha resort bude hospodařit s 26 miliardami korun navíc. Odbory podle něho přicházejí s iracionálními návrhy, které poškozují české zdravotnictví. Kampaň, která má ukázat problémy některých nemocnic v pondělí odbory zahájí v nemocnici v Orlové, kde podle šéfky odborů kvůli podfinancování nemohou sloužit nové sály postavené z evropských dotací.

Zdravotnické obory a další organizace sdružující lékaře, seniory, postižené a pacienty žádají navýšení částky, která půjde příští rok na zdravotní péči. Zdravotní pojišťovny počítají s 346 miliardami korun, podle čtrnáctky organizací sdružených v tzv. krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví jde zejména do nemocnic a domácí péče peněz málo. Ministr Vojtěch již dříve jejich protest označil na nátlak nerespektující uzavřené dohody a přidání peněz odmítl.

Podle organizací nejsou ale peníze rozděleny správně. Chtějí proto více na platy zdravotníků, fungování menších nemocnic nebo dlouhodobou a domácí péči. Do nemocnic jde více než polovina částky vyhrazené na zdravotnictví, meziročně se počítá asi s 19 miliardami navíc. Podle odborů je ale třeba 45 miliard, vzít je chtějí z rezerv zdravotních pojišťoven. To v neděli Vojtěch znovu odmítl s tím, že rozpuštění těchto rezerv nedopustí.

O situaci ve zdravotnictví chce jednat v rámci koalice menší vládní strana ČSSD. Její předseda Jan Hamáček míní, že je kvůli podfinancování vážně ohrožena kvalita péče o občany. „Jsme v situaci, kdy rezervní fondy pojišťoven jsou naplněny, to znamená, že tam nehrozí žádný propad. Ale na základních fondech pojišťoven je nějakých 55 miliard, ty mají být použity na poskytování péče občanům a ty pojišťovny na tom sedí,“ řekl Hamáček v neděli v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Souhlasí s odbory, že nemocnice propadají do ekonomických problémů. Pokud odbory hovoří o tom, že by se z prostředků pojišťoven mělo vyčlenit zhruba 20 miliard korun, tak je to podle Hamáčka podnět k diskusi.

Autor: