18. března 2017 16:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zatím největší střet Trumpa se světem? USA zablokovaly dohodu G20 o volném obchodu

Prezident USA Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump | foto: ČTK

BERLÍN Ministři financí zemí G20 se na zasedání v západoněmeckém Baden-Badenu nedohodli ve společném prohlášení na jasné podpoře volného obchodu. Na tiskové konferenci to uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Proti byly Spojené státy, které po zvolení Donalda Trumpa prezidentem směřují k výrazným změnám v obchodní politice. Agentura Reuters hovoří o dosud největším střetu nové americké administrativy s mezinárodním společenstvím.

Trump sice podle svých slov podporuje volný obchod, zároveň ale požaduje, aby byl také férový. Už před vstupem do úřadu si dal za cíl narovnat výrazně zápornou obchodní bilanci Spojených států se zeměmi jako je Čína, Mexiko nebo Německo. Nevylučuje přitom použití cel a dalších prostředků, aby toho dosáhl, což ostatní země zneklidňuje.

Změna americké obchodní politiky se už v prvních měsících Trumpova úřadování projevila rozhodnutím, že se Spojené státy nebudou účastnit již dříve dohodnutého Transpacifického partnerství (TPP) nebo tvrdou kritikou Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA).

Na dvoudenním zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank zemí G20 v Německu se odlišný přístup nové administrativy ukázal znovu. Zástupci Spojených států totiž odmítli kompromisní návrh závěrečného prohlášení, které mělo jako v minulých letech podpořit volný obchod a vyslovit se proti protekcionismu. Reuters to hodnotí jako změnu politiky, která byla po desítky let normou.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!