Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ministři uskupení G20 vyjádřili obavy z obchodních konfliktů. Ty momentálně zuří mezi Čínou a USA

Ekonomika

  19:00
Fukuoka (Japonsko) - Velká část ministrů financí a šéfů centrálních bank dvaceti největších ekonomik světa (G20), kteří v sobotu zahájili dvoudenní jednání v japonské Fukuoce, má obavy z eskalace obchodních konfliktů a jejich neblahého vlivu na světový ekonomický růst. Podle agentury Reuters to řekl japonský ministr financí Taró Aso.

Japonská místopředseda vlády a ministr financí Taro Aso mluví na semináři věnovaném finančním inovacím ve Fukuoce. Sešli se zde ministři financí a guvernéři centrálních bank všech zemí z uskupení G20. foto: AP Photo

USA a Mexiko uzavřely dohodu o migraci, Trump ruší cla

Zatím ale není jisté, zda tato obava bude součástí jejich společného nedělního prohlášení. Jeho návrh obsahuje i závazek zemí G20, že se budou snažit vyřešit spor o zdanění velkých internetových firem.

„Světová ekonomika bude ve druhé polovině roku silnější, ačkoliv rizika přetrvávají,“ uvedl ministr financí hostující země Aso. „Důvěra v trhy bude poškozena, dokud nebude jisté, zda Spojené státy a Čína dokáží vyřešit své obchodní spory,“ dodal japonský ministr.

Mezinárodní hospodářské vztahy jsou v krizi, myslí si Putin. Kritizoval vliv USA, hájil Huawei

Podle agentury Reuters návrh závěrečného prohlášení obsahuje varování, že napětí ve světových obchodních vztazích ohrožuje očekávaný ekonomický růst v letošním a příštím roce. Věta je ale podle Reuters v hranaté závorce, což znamená, že o ní zatím nepanuje shoda.

Čína ‚vrací úder‘, uvalí další cla na zboží z USA za víc než bilion korun. Trump ji před krokem varoval

„Potvrzujeme závěry našich lídrů ohledně obchodu ze summitu v Buenos Aires a uznáváme naléhavou potřebu obchodní napětí řešit,“ uvádí se rovněž v návrhu podle Reuters. Na summitu v argentinské metropoli se koncem loňského roku řešila zejména obchodní válka mezi USA a Čínou, která bude zřejmě i tématem summitu G20 v japonské Ósace koncem června.

Čína obvinila USA z ekonomického terorismu. Obchodní války se prý nebojí

Na sobotním jednání ve Fukuoce hovořili ministři financí a šéfové centrálních bank podle agentury Reuters také o sporu ohledně velkých internetových firem, jako jsou například Facebook, Google, Amazon, které neplatí daně v zemích, kde spotřebitelé využívají jejich služby. Mnohé takové firmy snižují své daňové břemeno tím, že se registrují v zemích s nižší daňovou zátěží. Návrh prohlášení z Fukuoky obsahuje závazek zemí G20, že se budou snažit do konce příštího roku shodnout na řešení tohoto problému.

Horký týden pro Huawei. Pro Trumpa je pákou v obchodní válce s Čínou, firma má ‚zadní vrátka’

Zejména Británie a Francie se snaží zamezit internetovým gigangtům, aby přesouvali své zisky do zemí s nižší daňovou zátěží. Paříž a Londýn proto navrhují „digitální daň“. Proti jsou ale Spojené státy, mnozí internetoví giganti jsou totiž právě americké firmy. Obavu z digitálních daní zopakoval v sobotu v Japonsku americký ministr financí Steven Mnuchin.

Zuřící obchodní válka. Peking začal uplatňovat odvetná cla na americké zboží

Zástupci skupiny G20 debatovali podle agentury Reuters o dvou pilířích návrhu řešení zdaňování velkých internetových firem. První z nich se týká zdanění firmy v té zemi, kde poskytuje služby, i když registrována je jinde. Druhý návrh se týká zavedení společné minimální daně pro takové firmy.

Autor: