9. května 2012 14:25, aktualizováno  14:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Místo svátku do práce. Portugalci šetří a ruší volné dny

Pedro Coelho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pedro Coelho | foto: ČTK

LISABON Portugalská vláda v rámci šetření rozhodla, že od příštího roku se zruší čtyři z 24 veřejných svátků, které se v zemi tradičně drží. Od tohoto opatření, které schválil koncem března parlament a má platit pět let, si vláda slibuje posílení konkurenceschopnosti a výkonnosti portugalské ekonomiky, uvedla stanice BBC.

Dva ze zrušených svátků byly církevní a Lisabon věc projednal s Vatikánem, který dočasné opatření schválil. Jedná se o svátek Božího těla, který se ze všedního dne přesune na nejbližší neděli, a Dušičky 1. listopadu. Na pět let se pracovním dnem také stane dosavadní státní svátek 5. říjen, kdy si země připomíná vznik republiky, a 1. prosinec, kdy se slaví obnovení nezávislosti na Španělsku.

Anketa

Měla by i česká vláda v rámci státních úspor zrušit některé svátky?

Ano, považuji to za dobrý nápad 58
Ne, šetřit by se mělo jinde 58
Je mi to jedno 12

ČTĚTE TAKÉ:

Portugalsko zreformuje pracovní trh

Portugalsko se výměnou za finanční pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu ve výši 78 miliard eur (zhruba dva biliony korun) kromě jiného zavázalo, že bude reformovat pracovní trh větším uvolněním pracovní doby a podmínek propouštění. Vláda přes silné sociální protesty reformy zatím úspěšně prosazuje.

Lidovky.cz, ČTK

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Správce/kyně klientského portfolia, Praha

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč