Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mittal se zbaví malých akcionářů. Ti na vedení firmy křičeli 'gauneři'

Hutě ArcelorMittal Ostrava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hutě ArcelorMittal Ostrava. | foto: ČTK

OSTRAVA Mimořádná valná hromada největší tuzemské hutní firmy ArcelorMittal Ostrava včera schválila vytěsnění drobných akcionářů. Za každou vyvlastněnou akcii jim zaplatí 4000 korun.

Někteří akcionáři s cenou nesouhlasí. Podali proto žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, ve které požadují navýšení ceny nejméně na 7000 korun.

Vykoupení akcií navrhl majoritní vlastník ostravské huti ArcelorMittal Holdings, který má ve firmě v současné době podíl 96,43 procenta. Společnosti, která vlastní více než 90 procent základního kapitálu, vytěsnění drobných akcionářů umožňuje obchodní zákoník. Akcie na ni přejdou jeden měsíc po zapsání usnesení valné hromady do obchodního rejstříku. Následně se ArcelorMittal stane stoprocentním vlastníkem ostravské huti.

ČTĚTE TAKÉ:

Na valnou hromadu přišla zhruba stovka akcionářů. Místy byl průběh jednání velmi bouřlivý. Drobní akcionáři několikrát management společnosti vypískali. "Gauneři," volali na vedení firmy. Akcionáři také protestovali proti tomu, že vedení nezveřejnilo budoucí plánované investice za 20 miliard korun s odkazem na to, že jsou firemním tajemstvím.

Majoritní vlastník jako protiplnění při výkupu cenných papírů navrhl cenu 4000 korun na základě znaleckého posudku společnosti PricewaterHouseCoopers ČR. Celkem by měla firma vyplatit drobným akcionářům 1,77 miliardy korun. Peníze mají dostat do 90 dnů od doby, kdy bude přechod akcií na majoritního vlastníka zapsán v obchodním rejstříku. Celkem má firma přes 14 tisíc drobných akcionářů.

S akciemi ArcelorMittal Ostrava se obchoduje v RM-Systému, aktuální cena zde je 4255 korun za kus. Na konci minulého roku majoritní vlastník odkoupil v ostravské huti od skupiny PPF podíl 13,88 procenta za 6,88 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Drobní akcionáři vedou s majoritním vlastníkem a vedením ostravské firmy řadu sporů. Na jejich postup si stěžovali například u českého premiéra, Evropské komise v Bruselu i americké komise pro cenné papíry SEC.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OBRÁBĚČ (2 SMĚNY)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz