Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mittal se zbaví malých akcionářů. Ti na vedení firmy křičeli 'gauneři'

Hutě ArcelorMittal Ostrava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hutě ArcelorMittal Ostrava. | foto: ČTK

OSTRAVA Mimořádná valná hromada největší tuzemské hutní firmy ArcelorMittal Ostrava včera schválila vytěsnění drobných akcionářů. Za každou vyvlastněnou akcii jim zaplatí 4000 korun.

Někteří akcionáři s cenou nesouhlasí. Podali proto žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, ve které požadují navýšení ceny nejméně na 7000 korun.

Vykoupení akcií navrhl majoritní vlastník ostravské huti ArcelorMittal Holdings, který má ve firmě v současné době podíl 96,43 procenta. Společnosti, která vlastní více než 90 procent základního kapitálu, vytěsnění drobných akcionářů umožňuje obchodní zákoník. Akcie na ni přejdou jeden měsíc po zapsání usnesení valné hromady do obchodního rejstříku. Následně se ArcelorMittal stane stoprocentním vlastníkem ostravské huti.

ČTĚTE TAKÉ:

Na valnou hromadu přišla zhruba stovka akcionářů. Místy byl průběh jednání velmi bouřlivý. Drobní akcionáři několikrát management společnosti vypískali. "Gauneři," volali na vedení firmy. Akcionáři také protestovali proti tomu, že vedení nezveřejnilo budoucí plánované investice za 20 miliard korun s odkazem na to, že jsou firemním tajemstvím.

Majoritní vlastník jako protiplnění při výkupu cenných papírů navrhl cenu 4000 korun na základě znaleckého posudku společnosti PricewaterHouseCoopers ČR. Celkem by měla firma vyplatit drobným akcionářům 1,77 miliardy korun. Peníze mají dostat do 90 dnů od doby, kdy bude přechod akcií na majoritního vlastníka zapsán v obchodním rejstříku. Celkem má firma přes 14 tisíc drobných akcionářů.

S akciemi ArcelorMittal Ostrava se obchoduje v RM-Systému, aktuální cena zde je 4255 korun za kus. Na konci minulého roku majoritní vlastník odkoupil v ostravské huti od skupiny PPF podíl 13,88 procenta za 6,88 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Drobní akcionáři vedou s majoritním vlastníkem a vedením ostravské firmy řadu sporů. Na jejich postup si stěžovali například u českého premiéra, Evropské komise v Bruselu i americké komise pro cenné papíry SEC.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
KVALITÁŘ (27 - 35 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč