Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mittenwalde by mohla být nejbohatší. Kdyby jí Berlín vrátil biliony

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Ospalá dědina Mittenwalde s necelými 9000 obyvateli, která leží ve východním Německu, by se mohla stát jedním z nejbohatších měst na světě, pokud by jí Berlín i s úroky splatil půjčku z roku 1562, napsala agentura Reuters.

Dlužní úpis, nalezený v regionálním archivu, dosvědčuje, že Mittenwalde 28. května 1562 Berlínu půjčilo 400 guldenů na šestiprocentní úrok. Do letoška tak podle rozhlasové stanice RBB dluh narostl na 11.200 guldenů, což by v dnešní měně bylo přibližně 112 milionů eur (2,8 miliardy korun). Po úpravě o složený úrok a inflaci dosahuje celkový dluh podle odhadu RBB výše mnoha bilionů eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Městská historička Vera Schmidtová si je platností dlužního úpisu jistá, i když mu chybí pečeť. V roce 1893 byl prý dokument prozkoumán a bylo zjištěno, že písmo je původní.

O splacení dluhu město žádá od roku 1820

Zástupci městečka již od roku 1820 opakovaně Berlín o splacení dluhu žádali. Stejný požadavek vůči hlavnímu městu vznesli také Schmidtová a starosta obce Uwe Pfeiffer, zatím však bez konkrétních finančních výsledků.

Berlínský finanční senátor Ulrich Nußbaum se sice s dvojicí sešel, ale jen aby jí půjčil historický gulden z roku 1539. Ten je nyní vystavován v muzeu v Mittenwalde. "Ten případ ukazuje, že vás dluhy vždy doženou a nezáleží na tom, jak jsou staré," řekl Nußbaum deníku Berliner Zeitung. Podle listu Financial Times Deutschland však Berlín i kvůli chybějící pečeti autenticitu dlužního úpisu neuznává.

To, že by Berlín někdy svůj 450 let starý dluh splatil, se tak jeví nereálně. V neposlední řadě i proto, že jen za první letošní půlrok skončilo hospodaření německé metropole se schodkem 63 milionů eur.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!