15. prosince 2008 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mladá Boleslav chce odpustit daně

Mladá Boleslav je městem zcela závislým na podniku Škoda Auto. (na snímku škodováčtí odboráři) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá Boleslav je městem zcela závislým na podniku Škoda Auto. (na snímku škodováčtí odboráři) | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Magistrát v Mladé Boleslavi vytvořil pracovní skupinu, která bude jednat o případné pomoci města lidem i přímo zdejší automobilce Škoda, řekl dnes ČTK primátor Raduan Nwelati. Radnice uvažuje o plošném odpuštění daně z nemovitosti a obecních poplatků. Jakým způsobem by město zasáhlo do systému daní, daného zákonem, primátor neupřesnil.

Jak přesně vedení pětačtyřicetitisícového města na krizi ve Škodovce zareaguje, zatím není jasné. "Kdybych to věděl, nemusel bych žádnou pracovní skupinu vytvářet," podotkl Nwelati. První schůzka nově vzniklé skupiny je naplánována na dnešní večer.

Odpuštění daně z nemovitostí nebo některých poplatků je podle primátora jedna z variant. "Týkala by se všech lidí ve městě. My nebudeme případně rozlišovat občany podle toho, jestli dělají v automobilce, nebo ne," řekl ČTK Nwelati. Pro Hospodářské noviny podotkl, že propuštěných chce Boleslav pomoci s hledáním práce, uvažuje o vytvoření 20 až 30 míst pro úklid města.

Automobilka je pro město naprosto klíčovým podnikem, v boleslavském závodu pracuje téměř 20.000 lidí, další jsou zaměstnáni u dodavatelských firem.

Pokud by se Škodovka dostala do velkých potíží, pocítí to zásadně celé město. Boleslav proto uvažuje o pomoci přímo automobilce. Její formu však primátor odmítl jakkoliv konkretizovat. "Sejdeme se se zástupci firmy ve čtvrtek, do té doby nebudeme nic říkat," dodal Nwelati.

Škoda Auto se do potíží dostala kvůli celosvětové recesi automobilového průmyslu a s tím souvisejícím klesajícím odbytem. Naplánovala již celou řadu odstávek, tento týden se letos ve Škodovce vyrábí letos naposledy, lidé pak půjdou do práce až druhý týden v lednu.

Do června se ve Škodovce bude vyrábět jen čtyři dny v týdnu.
Automobilka zatím snížila stav agenturních pracovníků o přibližně 1500, zbývajících asi 2000 zahraničních dělníků by mělo odejít na začátku příštího roku. S propouštěním kmenových zaměstnanců se zatím nepočítá, podle vedení firmy odejdou asi tři procenta lidí, bude se však jednat o přirozené odchody například do důchodu.

Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.