Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OKD za korunu? Mládek navrhne, aby ho koupil státní podnik. Populismus, říká Babiš

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhne, aby státní podnik Diamo odkoupil za jednu korunu černouhelnou společnost OKD, která je v úpadku. Ministerstvo průmyslu předloží příslušný materiál v nejbližší době do připomínkového řízení.

Mládek uvedl, že by si však nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor, který by zaplatil a zajistil postupný útlum těžby. Návrh považuje za důležitý ve chvíli, kdyby podobná nabídka od některého z investorů nepřišla.

OKD v současnosti hledá strategického partnera, který má ve firmě zajistit provozování dolů a také jejich útlum, poté co v jednotlivých šachtách postupně skončí těžba. Podle svého dřívějšího vyjádření firma oslovila více než 200 investorů z celého světa.

DĚNÍ V OKD

  • V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 11 tisíc lidí.
  • Jedním u úsporných opatření bude útlum ztrátového Dolu Paskov.
  • Další doly mají být utlumovány postupně až do roku 2023.

Insolvenční správce firmy Lee Louda v prosinci uvedl, že o OKD už projevilo zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí.

„Smyslem této nabídky je zabránit pokračování stejného příběhu, který se již jednou v OKD odehrál. Bylo by hloupé opakovat stejnou chybu, že soukromý vlastník pobere zisky a přenechá státu náklady spojené s útlumem dolů a uvolňování pracovníků,“ sdělil Mládek.

Babiš považuje návrh za nesmyslný a populistický

Podle Andreje Babiše (ANO) je návrh na odkoupení OKD státním podnikem za korunu nesmysl a mrhání penězi daňových poplatníků. Podle něj jde o populistický návrh související s blížícími se volbami

„Potom, co stát prodal OKD pod cenu a nečinně přihlížel, jak bylo OKD vytunelováno, tak teď přichází kolega Mládek s návrhem, který by stál daňové poplatníky další peníze,“ uvedl.

Babiš zopakoval, že OKD by měl koupit privátní investor. „Proces prodeje probíhá, tak nechápu, proč se ho kolega Mládek snaží narušit,“ uvedl.

Návrh na odkoupení společnosti státním podnikem ministr pošle do připomínkového řízení. Babiš se nechtěl vyjádřit k tomu, zda bude požadovat jednání o sporném návrhu na koaliční radě.

Výhrady má vicepremiér i k případnému novému vlastníkovi OKD. „Diamo nebylo schopné zvládnout ani ostravské laguny,“ poznamenal. Státní podnik má na starosti správu a sanace lagun po chemičce Ostramo, které jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Jejich čištění provázejí problémy a termín se stále posouvá.

V podvečerní tiskové zprávě resort financí uvedl, že stát se svou případnou ukvapenou iniciativou již dopředu připraví o významnou část prostředků na náklady, které v případě nezájmu investora ponese sám. „ČSSD, která za směšné peníze zprivatizovala OKD v roce 2004, se nyní uchyluje k dalšímu populistickým krokům a staví se do falešné role zachránce OKD,“ dodal Babiš.

Ministerstvo průmyslu se proti této kritice ohradilo. „Jan Mládek proces prodeje nenarušuje. Andrej Babiš zřejmě přehlédl fakt, že ministr průmyslu a obchodu plní zadání vlády, v níž zasedá jako vicepremiér a ministr financí,“ sdělil ředitel odboru komunikace MPO Roman Prorok. Odkázal přitom na usnesení z července loňského roku, podle kterého má Mládek do konce ledna 2017 předložit vládě návrh postupu státu v rámci řešení útlumu lokalit OKD.

I Mládek v pondělí řekl, že by si nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor, který by mimo jiné zaplatil a zajistil postupný útlum těžby a zaměstnanost v regionu. Návrh ministerstva průmyslu považuje za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka od některého z investorů nepřišla. S insolvenčním správcem firmy Lee Loudou, který bude o případném prodeji podniku rozhodovat, podle ministra stát dohodu nemá, ani mít nemůže, protože by šlo o nepatřičný zásah státu.

OKD v současnosti hledá strategického partnera, který má ve firmě zajistit provozování dolů a také jejich útlum, poté co v jednotlivých šachtách postupně skončí těžba. Podle svého dřívějšího vyjádření firma oslovila více než 200 investorů z celého světa. Louda v prosinci uvedl, že o OKD už projevilo zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí.

Jak stát prodával podíl v OKD?

Firma požádala na konci minulého roku vládu o státní pomoc na útlum Dolu Paskov, který má být uzavřen na konci letošního března. Chtěla až 723 milionů korun na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. Poskytnutí dalších peněz firmě odmítl ministr financí Andrej Babiš.

Mládek tehdy uvedl, že nevidí důvod dávat OKD peníze, dokud ho nevlastní Diamo. V pondělí podotkl, že na tomto jeho postoji se nic nezměnilo. Vláda už loni jako pomoc poskytla firmě úvěr 700 milionů korun.

Věřitelé přihlásili soudu vůči OKD pohledávky za více než 23 miliard korun, insolvenční správce však pohledávky za více než 17 miliard korun popřel. OKD se zase přidala k likvidaci své mateřské firmy NWR Plc s pohledávkou zhruba 22,68 miliardy korun, ovšem i s velmi malou nadějí, že něco získá, protože jediným větším majetkem NWR bylo právě OKD.

Kromě toho už OKD podalo žalobu na NWR NV a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu, mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá více než 24,5 miliardy korun. NWR Plc vznikla, když NWR do té doby působící jako NWR NV v Nizozemsku změnila v roce 2011 registraci svého sídla do Velké Británie.

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD.
Jak stát prodával podíl v OKD?

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...