23. dubna 2013 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mladí lidé nemají odvahu podnikat, chtějí podpůrné programy

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Téměř tři čtvrtiny studentů míní, že současné prostředí nepřeje začínajícím podnikatelům. Pouze každý desátý tvrdí opak. Podniká přitom až desetina studentů. Vyplývá to z průzkumu, který zadala Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Podnikat chce podle průzkumu 24 procent učňů, 29 procent středoškoláků a 23 procent vysokoškoláků. "Mladí lidé se do podnikání nehrnou," komentoval data předseda představenstva asociace Karel Havlíček. Hlavní bariérou je podle studentů nedostatek financí a odvahy. Naopak motivací je možnost finančního zajištění a nezávislost.

"Prohlubování příkopu mezi živnostníky a zaměstnanci je při rostoucím vlivu levice jednou z příčin, proč mladí nevnímají podnikání jako svůj cíl. Chyba ale není pouze v okolí, podnikání vyžaduje odvahu a připravenost zažívat jak úspěchy, tak prohry. A právě to je to, do čeho se mladí moc nehrnou. Skutečnost, že důvodem pro podnikání je finanční zabezpečení a uspořádání pracovní doby, je nebezpečný signál," uvedl Havlíček.

ČTĚTE TAKÉ:

Téměř 90 procent mladých prakticky nezná žádné podpůrné programy pro svůj podnikatelský start, přesto jejich existenci v drtivé většině považují za velmi užitečnou.

To, že se chtějí potkávat s lidmi z praxe je i signálem pro školy, neboť ve většině studenti hodnotí možnost setkávat se s úspěšnými podnikateli na školách jako nedostatečnou, doplnila generální ředitelka asociace Eva Svobodová.

Průzkum uskutečnila agentura Ipsos v dubnu mezi 547 studenty středních odborných učilišť, středních a vysokých škol.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!