Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mlékárny překvapivě reagují na tlak zemědělců, některé zvýší ceny

Přes třicet tisíc litrů mléka vylili u obce Lysice na Blanensku zemědělci na protest proti výkupním cenám mléka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přes třicet tisíc litrů mléka vylili u obce Lysice na Blanensku zemědělci na protest proti výkupním cenám mléka. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PLZEŇ Mlékárny chápou, že současné výkupní ceny mléka v průměru pod šest korun za litr jsou pro zemědělce likvidační. Většina z nich ale dodává, že s tím nemohou nic dělat, protože kopírují ceny v sousedních zemích.

Někteří zpracovatelé, například druhý největší český producent Olma Olomouc i NET Kralovice z Plzeňska, naopak uvedli, že cena by mohla v příštím roce vystoupat na 7,50 Kč/l, což je minimální požadavek, s nímž dnes vystoupili farmáři z Plzeňského kraje a podpořili je kolegové z dalších regionů i Zemědělský svaz.

Olma začne od listopadu pozvolna navyšovat výkupní ceny, nyní platí farmářům necelých šest korun za litr mléka. Na konci příštího roku by to mohlo být podle ředitelky Simony Sokolové 7,50 až osm korun. "V tuto chvíli zvyšujeme ceny na úrok mlékárny. Nevím sice, kam nás to dovede, situace zemědělců je ale skutečně tak neúnosná, že se k ní jako lídři trhu musíme postavit tímto způsobem," dodala.

"Navrženou cenu můžeme zemědělcům platit, ale ne v horizontu měsíce. Předpokládáme, že na ni musíme postoupit, aby měli šanci přežít. Je ale otázkou, kdy to bude," řekl ředitel Mlékárny NET Kralovice Michal Radoš.

Olma zvyšování zahájí, ostatní mohou následovat

Podle něj může zatím platit firma jen šest korun za litr, aby bylo její zboží prodejné na trhu. Je to dané nízkými světovými cenami, které už rostou, dále možností vstupu levných výrobků z jiných zemí a tlakem řetězců, které jsou německé a britské.

Mlékárna Kunín a Mlékárna Klatovy dlouhodobě vykupuje od zemědělců mléko za ceny, které odpovídají průměru na trhu. "Pokud se průměrná cena změní například z měsíce na měsíc, vyrovnáme výkupní cenu doplatky nebo slevami," řekla mluvčí mlékáren Eva Kijonková. Systém podle ní vychází z dlouhodobých smluv s dodavateli mléka. "V minulosti se osvědčil, protože jsme se vyhnuli dramatickým střetům o výkupní cenu," dodala s tím, že je osvědčený a nezmění se ani po protestním vylévání mléka.

"My jsme dnes se zemědělci jednali a zvýšili jsme cenu o 25 haléřů na 6,25 koruny," řekl šéf českobudějovické Madety Milan Teplý. Zatím nedokázal říci, zda může v dalších týdnech dále růst. Uznal, že současná výkupní cena je hodně nízká. "Já zemědělce chápu. Ale nelze nakoupit mléko, vyrobit z něj produkt a tratit na tom. My platíme tolik, kolik platí v zahraničí," dodal.

Obchodníci tvrdí, že nízké farmářské ceny mléka jsou způsobeny situací na evropském trhu. "Vylučuji, že by je zavinily řetězce. Obchodníci samozřejmě budou na zpracovatele vždy tlačit, aby pro zákazníky dojednali nejlepší cenu. Toto pravidlo neplatí pouze u mléka," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka.

Dodal, že pokud obchodníci vyjednají nižší ceny mléčných výrobků, tak nezvyšují své marže, ale o stejný podíl sníží i spotřebitelské ceny. "Zemědělců je mi líto, skutečně mají problémy. Fandím jim, aby v rámci Evropy dosáhli lepší podmínky pro výkupní ceny mléka," uvedl Juračka.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...